Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
24 Kasım Gerçeği
Bu yazı  403 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Bir ülkenin yeniden yapılanması ve yükselebilmesinin en önemli rolünü üstlenen öğretmenlerimiz ki, onlar hep gözlerden uzak tutulmaya çalışıldılar, ülkemizin en ücra köşelerinde zor imkanlarda, ölüm hep avuçlarında, kutsal görevlerini sürdürdüler. Bu gün ki, Türkiye’mizin Mimarları öğretmenlerimiz.

Böylesi yüce, böylesi kutsal, böylesi onurlu bir meslek gurubunun başında da ancak görevin bütün özelliklerini taşıyan o çizginin öncüsü bir isim olabilirdi. İşte o onurla, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e, dönemin Bakanlar Kurulu kararı ile 11 Kasım 1928 tarihinde ünvanların en büyüğü tabir edilen, Başöğretmenlik ünvanı verilmesi uygun görülmüştür.

24 Kasım 1928 Günü, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, dönemin Bakanlar Kurulu kararı ile kendisine verilen Başöğretmenlik ünvanını kabul ettiği gündür. Bu kararın kabulü ile Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK resmi olarak, Ülkemizin Başöğretmeni ilan edilerek, 1980 yılına kadar 24 Kasım günü, bu anlamda kutlanılmış ve içeriği anlatılmıştır.

Ne yazık ki, bugün hala 24 Kasım günü, 1980 yılından bu tarafa Öğretmenler Günü olarak kutlanılmakta ve bu anlamda etkinlikler sergilenmektedir. Hepimizin bildiği gibi, Dünya Öğretmenler Günü, bütün dünya öğretmen emekçileri ile 5 Ekim tarihinde bir bayram havası ile kutlanılmakta ve dünya öğretmen emekçilerinin sorunlarına dikkat çekilmektedir.

5 Ekim 1966 tarihinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile UNESCO arasında imzalanan sözleşmede öğretmenlerin toplum içerisindeki durumlarına yer verilmişti. O tarihten sonra, Türkiye Öğretmenler Birliği Derneği (TÖB-DER) ve Türkiye Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖS) organizasyonu ile 5 Ekim, Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanılmaya başlanıldı.

12 Eylül darbesi toplumun her kesiminde etkisini gösterdiği gibi, öğretmenlerimizi de etkiledi. Darbeden sonra ilk yıl kutlanması yasaklanan öğretmenler günü, daha sonra çıkartılan yasa ile 24 Kasım tarihine alınmıştır.

5 Ekim tarihinin çıkışına bakıldığı zaman, bu gün öğretmeleri anmanın ötesinde, öğretmenlerimizin mesleki haklarının ve eğitim dünyası sorunlarının, uluslararası bir örgütün gündemine alınması, sorgulanabilmesi adına, seslerinin duyurulabileceği simgesi yerleşmiş oluyordu.

O günün siyasi bir günü simgelemesinin verdiği rahatsızlıkla, darbe yöneticileri tarafından, çıkartılan bir yasayla 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününün tarihi değiştirilmiştir. Bu dayatmacı zihniyet bugün yargı önünde hesap verdiği halde, maalesef öğretmenlerimizden bu gün için güçlü bir ses çıkmamaktadır.

Ülkemizin vefalı öğretmen emekçilerinin, bu ayrıntıyı gözden kaçırmayarak, 24 Kasım gününü gerçek anlamında, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e Başöğretmenlik ünvanının veriliş günü olarak kutlamaları temennisi ve inancı ile bu günü, anlam ve değerinde kutluyorum.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşabilmek için bana iletilerinizi göndermeye devam edin, İnanıyorum ki, paylaşarak çoğalttığımız o sevgi ve düşüncelerimiz, yolumuzu aydınlatacaktır. Ekrem ÖRSOĞLU.

 

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

31 Aralık 2019

Yeni yıl nedir? Eski senenin gidişini, yeni bir senenin gelişini kutlamaktır yeni yıl. Ailenizle birlikte ol... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Şubat 2020

Gece boyunca ıslık çalarak tahta panjurlarımı zangırdatarak uykumu bölen rüzgâra inat, sakin bir sabaha uyanmıştım... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

31 Ocak 2020

Algılarla her şeyin normal gibi gösterilmesine öylesine alıştırıldık ki, neyin doğru neyin yalan olduğunu anlayama... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

12 Şubat 2020

Çoğumuzun anılarını biriktirdiği, bir kutu vardır. Eskiden büyüklerimiz sandıklarda saklarmış anılarını. İçlerinde... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

03 Ocak 2020

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Mi... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

24 Şubat 2020

Sevmek, içten bir duygunun getirdiği en güzel histir kalplerimizde. Sevmek denilen büyü içimize girince var olduğu... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar