Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Bisiklette, Tablet PC şahane bir tasarım
Bu yazı  70 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yeni Citybike düzeni ile Kopenhag diğer kentlere fark atacak. Danimarka böylece bisiklet cenneti unvanına uygun kentsel ulaşım için yeni ölçekler oluşturdu. Arabalarda yolbul cihazı kullanımı artık standart oldu. Ama bisiklet üzerindeyken de bir bilgisayar tarafından yönlendirilmek oldukça kullanışlı olmalı. Seri olarak tablet ile donatılmış bisikletler yeni bir düzenekle 2013’de Kopenhag’da kiralanabilecek.

Önünüzdeki küçük ekran izleyeceğiniz yolu gösterecek, çevreyle ilgili bilgi verecek ve var olan etkinliklerden haberdar edecek. Ve elbette kullanıcılar bisikletlerini bırakabilecekleri en yakın bağlantı durağının yerini öğrenecek. Yakında tüm kente yayılacak olan bu yarım daire biçimindeki stantlarda bisiklet yalnızca bir sonraki alıcıyı beklemeyecek, aynı zamanda bilgisayarlar da şarj olacak.

Bu yeni düzenin kurucuları, Gobike adını verdikleri mini bilgisayarlı düzenekle daha iyi gezilebileceğini ve bilgilerin tam gerektiği yerde verileceğini bastırdıkları kitapçıkta açıklıyorlar. Gezginler için bu düzen oldukça kullanışlı. ‘Gobike’ açıldığında daha önceki değerlendirmeler bazında üç izlenecek yol öneriyor. Yol boyunca rehberlik hizmeti de veren düzenek, geçilen yapı ve parklar ile restoran, müze ve görülmeye değer yerlere ilişkin bilgileri ekrana getiriyor.

Kopenhag’ın böyle bir teknik düzeneği seçmiş olması pek şaşırtıcı değil. 1995’de dünyanın ilk bisiklet kiralama düzenini kuran Danimarka’nın başkenti, Paris ve New York gibi pek çok metropole de örnek oldu. Kiralık bisikletleri teknolojik olarak eskidiğinden, Kopenhag 2011 yılında yenileri için uluslararası bir yarışma açtı. Danimarka, İspanya ve Hollandalı 3 şirket ortak bir tasarıyla geliştirdikleri bisiklet+stantlar+teknik düzen ile kazandılar.

Bazı alıcılar için artık Kopenhag yollarına yeni bir buluş şarttı. “Eski tekerler hurdaydı” diyor Frits Bredal, Danimarka Bisikletsporu Derneği sözcüsü. “İnsan bu bisikletleri kiralarken sanki bir süpermarket alışveriş arabası alıyormuş hissene kapılıyordu” diye ekliyor. Çünkü eskiden bir de 20 kron güvence bedeli bulundurmak gerekiyordu. Oysa artık kredi kartı devreye girecek.

Aynı zamanda yeni çifttekerler şık, basit ve dayanıklı. Kadro beyaz boyalı bir boru, V olarak bükülmüş ve sonra bir daha kıvrılmış. Bir ucunda sele diğer ucunda ise lamba takılı. Ön ve arka tekerin üzerindeki taşıyıcıda çanta ve çocuk koltuğuna yeterli yer var. Alüminyum yeni bisikletler eskisine göre çok daha hafifler. Bu kadar yeniliğe karşın uzun süre bu yeni kiralama düzenine kuşkuyla yaklaşıldı. Yüksek maliyeti yüzünden politikacılar ve yatırımcıların karşı çıkması bisiklet aktivistlerini ayağa kaldırdı.

Kopenhag’ın teknik ve çevreden sorumlu belediye başkanı Ayfer Baykal’ın belirttiği gibi, sonunda bu tasarıda karar kılındı. Henüz sayı kesin olmamasına karşın Politiken gazetesinin haberine göre şimdilik 1260 adet olacak. Baykal bu sayıyı doğrulamadı. Kiralama bedeli ve kent yönetimine yüklenecek giderler konusunda da ayrıntılı bilgi henüz yok. Ama söz konusu tutarın bir kısmının reklam gelirlerinden karşılanacağı Teknik ve Çevre Dairesi tarafından anlatıldı.

Danimarka Bisikletsporu Derneği sözcüsü Frits Bredal, belediyenin bu kararını sevinçle karşılıyor ve “Bu şekilde Kopenhag bisiklet şehri olarak yarattığı marka olma gerçeğini devam ettirecektir” diyor.

“Bir bisikletçi için dünyanın en iyi kenti olmak istiyoruz” diyor Ayfer Baykal. “Bu modern kiralama düzeninden çok mutluyum.” Baykal, yeni bisikletler yardımıyla daha fazla insanın arabadan cayıp toplu taşımaya yöneleceklerini umuyor. “2025 yılına kadar Kopenhag’ı sıfır karbon ve trafiksiz bir kente dönüştürmeye kararlıyız” diyor. Tampon tampona ilerlemeye çalışan arabaların yanından hızla geçmek yoğun trafikte çok önemli bir ayrıcalık.

Bu yeni düzenin tanıtım kitapçığında “yaşam niteliğinin ölçümünde en önemli değişkenlerin başında zaman var” denilmekte. “Kentlere daha fazla zaman kazandıracak her şey, yaşam niteliğini yükseltir.” Ve pek çok insan günün büyük bir bölümünü bir yerden diğerine gitmekle geçirdiği için, bu kiralama düzeninin yeni bir odak noktası var: Çeşitli ulaşım araçlarını kullanmak zorunda olanlar en rahat şekilde ve süre kaybetmeksizin aktarma yapabilmeli ve düzeni verimli bir şekilde kullanabilmeli.

“Gezi seleye oturmadan çok önce başlar” diye yazıyor Gobike kitapçığında. Daha başlangıç noktasında Kopenhaglılar ve turistler istedikleri varış noktasına ulaşmak için gerekli ulaşım araçlarını tablet bilgisayardan seçebiliyor; kiralık bisiklet, otobüs, metro, tramvay, tren… Aktarmalarda süre kazanmak için izlenecek yolun planlanma aşamasında bilet alınabiliniyor. Böylece aktarma noktasında bir bisikletin sizi beklemesi de garanti ediliyor. Bundan sonra yapacağınız tek şey gezinin keyfini çıkarmak!

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar