Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Uyuşturucu kullanım yaşı çok düştü
Bu yazı  258 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tehlike sinyalleri çalan uyuşturucu kullanım yaşı, son zamanlarda Fox Tvde yayınlanan “SERAP İLE YENİ BİR UMUT “ adlı programla kamuoyunun gündemine girdi. Gençlerin uyuşturucu ile kaç yaşında tanıştıklarını, o genç yaşlarında hayatlarının nasıl karardığını, ailelerinin verdikleri zorlu mücadeleleri, uyuşturucu bulabilmek için neler yaptıklarını, kendilerine ve ailelerine istemeyerek verdikleri şiddetleri, inanın ibretle izliyoruz.

Foxda Serap PAKÖZ’ün programına katılan ve uyuşturucudan biran evvel kurtulmak isteyen gençlerden birinin hayat hikayesini üzülerek dinledim. Delikanlının yaşadıklarını sizlere de kısaca özetlemek isterim. Genç delikanlı sevdiği kızdan ayrıldığında bunalımda olduğunu ve bir arkadaşının kendisine bir hap verdiğini, bununla rahatlayacağını söylemesi üzerine başladığını ifade etti.

Delikanlı “Bir kereden bir şey olmaz demeyin sakın. Bir kez aldığım o hap daha sonra hayatımı nasıl kararttı, nasıl cehenneme çevirdiğini bir ben bilirim bir de ailem. Uyuşturucuya başladığımda 13 yaşındaydım, şimdi 18 yaşındayım. Okul hayatından uzaklaştım, ailem ile aram bozuldu. Geceleri uykudan kalkıp uyuşturucu bulabilmek için yeri geldi kapkaççılık yaptım, yeri geldi anneme el kaldırdım. Bana yardım edin bu illetten kurtulmak istiyorum” dedi.

Sizlerin dikkatini çekmek isterim; Çocuklarımızın uyuşturucu kullanma yaşı 11 artık. İnanın bana yanlış duymadınız. Kimilerinizin “yok artık bu kadar da olamaz” dediğinizi duyar gibiyim ama yapılan araştırmalar ve verilere göre durum bu ne yazık ki.

Gençler, birbirlerine sigara ikram eder gibi ya da hastalığını iyileştirmek amacıyla ilaç verir gibi uyuşturucu sağlayabiliyorlar. Gençler, arasındaki sohbetin dışında kalmasını istemedikleri arkadaşlarını da kendileri gibi uyuşturucu kullanmaya zorlayabilirler. Kullanmaya itiraz eden arkadaşlarını dışlıyor ya da, kendilerince aşağılama yolunu seçiyorlar. İlköğretim çağındaki Küçük yaştaki çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırabilmek için de önce çok cüzi bir para ile (0,50kuruş)a sokak aralarında satıyorlar bu iletti.

Çocukların özellikle de 10-12 yaşlarından itibaren gözlemlenmesini isteyen emniyet yetkilileri, dikkat çekici hususların mutlaka bir uzmana iletilmesini tavsiye ediyor. Bağımlılık yapıcı maddeleri kullananlar, aslında bir şekilde kendini belli ediyor. Uyuşturucuyu kullananlarda, bitkinlik, dalgınlık, uyuklama, uyku bozukluğu, konuşma güçlüğü, burun akıntısı, terleme, titreme, dengesizlik, gözde kanlanma, göz bebeğinde daralma, yüzde kızarma, soğukluk, kabızlık, ishal, mide-bağırsak yakınmaları, yürüme bozukluğu, solunum güçlüğü gibi birçok hastalık ortaya çıkıyor.

Ayrıca ruhsal çöküntü olarak da; bakımsız dış görünüş, gerçek dışı konuşma, içe kapanma, aşırı para harcama, suç işleme eğilimi ve evden uzaklaşma görülebiliyor. Burada biz anne babalara çok fazlasıyla görev düşüyor elbette. Çocuğunuza kesinlikle kötü davranış ve sözlerde bulunmayın. Tedavi için mutlaka bir hekim gözetimine girmeyi ihmal etmeyin ikna yoluna girin.

Paniğe kapılmayınız. Öfke ile hareket etmeyin, meseleyi görmezden gelmeyin. Çocuğunuzun sosyal çevresini inceleyip problemin kaynağını tespit etmeye çalışın. Çocuğunuzun arkadaş ilişkilerini gözden geçirin. Çocuğunuzun uyuşturucu madde kullanmasının sebepleri arasında sizin de eksik ve yanlış davranışlarınızın olabileceğini göz ardı etmeyin.

Çocuğunuza kesinlikle kötü davranmayın, onu suçlamayın. Sıkmadan sevgi ve şefkatli bir yaklaşımla ona daha fazla zaman ayırınız ki, çocuğunuzu tekrar kazanın. Onlar bizim evlatlarımız unutmayalım. Sevgiyle kalın.

2 yorum
 • avatar İdris GÖNEN
  04 Şubat 2013
  #1

  Yasaların yetersizligi ve güvenlik güçlerinin etkili mücadele yapamamasından kaynaklanıyor mualesef. İlköğretim okullarına kadar düştü. Dikkate alınma zamanı çok geçmiş konu. Devletin acilen önlem alması gerekir.

 • avatar Haluk Canbulat
  18 Şubat 2013
  #2

  Ülkemizdeki uyuşturucu kullanım yaşının düşmesinin nedeni artık toplumda normal bir durum gibi görülmesidir. Emniyet birimlerinin gerekli çalışmaları yapamamasının nedeni de, vatandaşların yeteri kadar duyarlı olmamalarıdır. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın kültürünü artık bence aşmamız gerekli. Burada en çok vatandaşın duyarlılığı önemli. Hemen dibinde bu işi yapana sen müsade edersen, bir öteki sokakta bu işi yapan gelir senin evladını bulur ve ona bunu aşılar.
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar