Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Mavi Yengeç Avcılarının Cenneti, Sarıgerme
Bu yazı  464 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yaklaşık iki yıl kadar öncesinde, Nerede O Mavi Yengeçler başlıklı bir yazımı yayınlamıştım. O yazımda nesli tükenmekte olan mavi yengeçlerin gözümüzün önünde nasıl yok edilişini, bu tabiat varlığı mirasımızı, neslimize aktaramayacağımız korkusunu anlatarak, birilerinin dikkatini çekmek istemiştim.

Rüzgar ne kadar sert eserse essin kayaya ne yapar? Anca biraz tozunu alır, o da kayayı daha güzel gösterir. Bir zamanlar ünlü bir haber spikerimiz (Reha MUHTAR) haber jeneriği olarak “Nerede Bu Devlet, Nerede Bu Millet” sloganını kullanırdı. Ben de kendimce “Hepsi burada sen göremiyorsan biz ne yapalım?” derdim.

Gerçekten devletimiz de burada, milletimiz de. Yanlarımızı saran çürük hasta ruhlar o kadar çoğaldı ki, ne devletin, ne de milletin kıpırdayacak hali kalmış. İş bilmez iltimas ve rüşvet furyalarının ak kaşığa çıktığı bu sistemin içerisinde devlet, millet artık aciz kalmış.

Böyle bir sistemin içerisinde ona tabi yaşamaktansa alıp başımı ormanın bir kenarına gitmeyi tercih ettim ama orada da rahat edemedim. Devletin görevlileri karavanımın başına dikilip, “Yassağ Kardaşım” diye, beni gene sistemin acımasız dişlileri arasına soktular. Bir de koydukları yasaları çiğneyerek yaşadığım gerekçesi ile cezalandırıldım. Bizdeki doğayı koruma anlayışı bu. Bu anlayışla yapabildiklerimiz de ortada.

Önceki yazılarımda da yazmıştım, “Benim devletin hiçbir şeyine güvenim kalmadı”. Bu güvensizlikle yaşayarak en ağır cezayı da gene ben çekiyorum. Bakın benim değerli karavancı dostum Ahmet FİLİZCİLER, Muğla Sarıgerme’de bir amatör video çekmiş, bu videoyu izlerken şaşkınlık içerisinde kaldım.

Bu videodaki, kendisini Aslan Avcısı duruşuyla, Yengeç Avcısı diye tanıtan Ahmet ÇETİN isimli şahıs, Ortaca Belediyesi’nde greyder operatörlüğünden emekli olmuş. Şimdilerde Muğla Sarıgerme civarlarında mavi yengeç avcılığı yapıyor. Mavi yengeçleri yakalayıp, teknesinin içerisinde o güzelim canlıları elindeki maşayla dürtükleyip, kıskaçlarını birbirlerine tutturarak aklı sıra kamera karşısında şov yapmaya çalışıyor.

İçeceği rakısına meze yapmak için nasıl bir tabiat varlığını yok ettiğinin, o tuttuğu yengeçlerin mavi yengeçler, bunların korunması gereken tabiat varlıklarımızdan olduğunun farkında olmaksızın sadist duygularla o çaresiz yaratıklara eziyet ederek keyifleniyor. Bu şahsa mavi yengeçleri katletme ve eziyet etme hakkını kim veriyor?

Ben bu sahneyi 2000 yılında aynı alanda gene yaşamıştım, hem de bunun ticaretini yapıyorlardı. Canlı oldukları halde pişirilip satılıyordu. Bu durumu o tarihte bir dilekçe ile mülki amirliğe bildirdiğim halde bir netice alamadım.

Sosyal medyada paylaşılan bu vidonun yorumlar kısmına da düşüncelerimi yazarak tepkimi gösterdim. Gelen cevap çok ilginçti; “Ben yakaladığım o yengeçlerin cezasını ödedim” diyordu. Demek ki, duyarlı bir vatandaşımız bu, kendisini yengeç avcısı olarak tanıtan fütursuz insan hakkında suç duyurusunda bulunmuş, düşüncesi ile nasıl bir cezai uygulama yapıldığını biraz araştırma gereği duydum.

Koruma altındaki mavi yengeçleri kaçak olarak avlayan Ahmet ÇETİN isimli şahısın işlediği suçla ilgili ihbar alan jandarma görevlileri bu şahıs hakkında işlem yapmışlar. Bunun üzerine mavi yengeç avcısı, işlemle ilgili valilik makamına itiraz dilekçesi vermiş. Valilik makamı da bu dilekçeye istinaden, yetki devri yapılmadığı için, jandarma ekiplerince yapılan işlemi geçersiz saymış.

Evet, şimdi ben nasıl güven bunalımına düşmeyeyim. Koruma altına alınan o güzelim mavi yengeçlerimizi öldüren, kendisini yengeç avcısı diye tanıtan fütursuz insanlar, hiçbir cezai uygulamaya maruz kalmaksızın, doğal değerlerimizin yok edilmesine ellerinden gelen katkıyı göstermeye devam etmekte.

Diğer yandan böyle bir duruma göz yummayarak vatandaşlık görevini yerine getirenlerin çabasına da saygı gösterilmemiş olmuyor mu? Bir daha suç işlendiğini gören vatandaşın ihbar etmesini nasıl bekleyebilirsiniz? Şimdi bu yazımla bu kişiyi ihbar ediyorum. Bu şahıs sadece mavi yengeç avlamakla kalmayıp, yaptığı bu gayri yasal eylemlerini de sosyal medyadaki sayfasında paylaşarak mavi yengeç avlanmasını da özendirerek teşvik etmektedir.

Doğayı ve doğal hayatı korumak, bu tabiat miraslarını neslimize aktarmak, bunun için her türlü tedbir ve koruma önlemlerini alma görevi; hem de birkaç bakanlık bünyesinde devletin asli görevleri arasındadır. Asli görev için yetki aranması da devletin nasıl aciz duruma düşürüldüğünün bir göstergesi değil midir? Önceki ihbarlarımı da zamanında değerlendirip, gereğini yapan Muğla Jandarma Çevre Koruma Timinin bu sefer yetki devrini alarak gereğini titizlikle yapacaklarını düşünüyorum.

Şimdi belki bir sağlıklı düşünen, devletimizde görevli bir doğa dostu çıkar da, bu ihbarla doğal varlıklarımızın talanını engeller. Bizler de dünyada çok az yerde yaşayan bu sevimli yengeçleri koruyarak, sonraki zamanlara taşımanın gururu ile övünürüz.

Sevgi ve düşüncelerinizi paylaşmak için bana iletilerinizi göndermeyi sürdürün. Ben inanıyorum ki, paylaşarak çoğaltacağımız o sevgi ve düşüncenin aydınlatacağı bu yolda bizler mutlu olacağız. Ekrem ÖRSOĞLU

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mayıs 2019

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

10 Haziran 2019

Çocukluk günlerimden birine götürmek istiyorum. Çocuksu, duygularımızla her şeyi bildiğimizi sanacak kadar saf old... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

07 Mayıs 2019

Ne zaman Beyoğlu'na gitsem, sokaklarında, binalarında, pasajlarında geçmişi ararım. Bir Pasaj vardır ki... Çehresi... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

26 Şubat 2019

Bir ırkın, bir etnik grubun sistemli bir şekilde yok edilmesini ifade eden soykırım (genodde) kavramı, pratik doğur... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

03 Kasım 2017

Karavan gezilerimden birisinde tanıdım Mehmet Özgül ve eşi Nurten’i, ikisi de doğa hayranı, doğayla bütünleşmeyi, h... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar