Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Dağ Filmleri Festivali, 28 Şubatta başlıyor
Bu yazı  99 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Türkiye’nin ilk ve tek Dağ, Doğa, Çevre ve insan temalı festivali olan Dağ Filmleri Festivali 2006 yılından bu yana aralıksız olarak izleyicisiyle buluşuyor. Festival, ilk başladığı günden bu yana her yıl hızla artan izleyici sayısı ile kısa sürede Türkiye’de Doğa konulu film ve belgeselleri alanlarında çok önemli bir boşluğu doldurduğunu kanıtladı.

Her yıl izleyicilerine dünyanın en iyi dağ ve doğa temalı film ve belgesellerini sunan DFF bunların yanı sıra festival süresince fotoğraf sergilerine, kitap fuarlarına, seminerlere ve alanında dünyaca tanınan konuşmacıların katıldığı söyleşilere de ev sahipliği yapıyor.

DFF gerçekleştirdiği tüm bu çalışmalar ile ülkemizdeki dağ ve doğa belgeselciliğine önemli bir katkı sağlıyor. Bu Sene İstanbul, Ankara ve İzmir’de 28 Şubat ve 30 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Festivale katılımlar aşağıdaki gibi olacaktır. Başarılar diliyoruz.

KENDİ İKİ TEKERİMLE
Dünyanın çeşitli ülkelerinde zorluklarla dolu hayatlar yaşayan insanların hayatlarını ve bu hayatları değiştiren bisikleti etkileyici bir dille anlatıyor.
Orjinal Ad : With My Own Two Wheels
Yönetmen : Jacob & Isaac Seigel Boettner
Yıl : 2010
Ülke : A.B.D.
Dakika : 43 dk.
Dil : İngilizce
Alt Yazı : Türkçe
Çoğu Amerikalı için bisiklet bir tercihtir. Pahalı bir oyuncaktır. Eko-bilinçli bir ulaşım şeklidir. Dünya genelindeki pek çok kişi için ise daha fazlasıdır. Zambiya’daki bir sağlık çalışanı, Fred için bisiklet iki kat daha fazla hastaya ulaşmasının yoludur. Hindistan’daki bir genç, Bharati için bisiklet okula gittiği araçtır. Ganalı engelli bir kadın, Mirriam için bisiklet tamiri yaşadığı toplumda engelli insanlara vurulan damgadan kaçıştır. California’lı Sharkey için ise bisiklet pek çok yaşıtını harcayan çetelerden kaçıştır. With My Own Two Wheels bu beş bireyin yaşantılarını, bisikletin çevrilen tek bir pedalın dünyayı nasıl değiştirebileceğini anlatan tek bir hikâyede bir araya getirir.

Yönetmen : Jacob & Isaac Seigel Boettner
Hindistandaki kısa adı Pedal-Sight ile With My Own Wheels, My Hero Film Festivali’nde Dan Eldon Aktivist Ödülü’nü kazanmıştır. Jacob ve Isaach Seigel-Boettner 2010 Children Dream Ödülleri’nde Unsung Hero Ödülü’nü kazanmışlardır.

GEORGENA TERRY
Terry bisikletlerinin yaratıcısı Georgena Terry ile ilgili kısa bir belgesel. Terry kadın vücut yapısına uygun yaptığı kadrolarla kadın bisikletleri endüstrisinde devrim yaratmış bir isim. Bu film onun bu ise başlamasını ve kadın bisiklet hareketinde yaşadığı zorlukları anlatan kısa hikayesi.

Orjinal Ad : GEORGENA TERRY
Yönetmen : Amanda Zackem
Yıl : 2011
Ülke : A.B.D.
Dakika : 6 dk.
Dil : İngilizce
Alt Yazı : Türkçe

Ödüller
Womens Independet Film Festival (Best Cinematography)
Cornwall Film Fetival (Best Female Directed Short)

Katıldığı Festivaller
Lunafest Film Festival,
Napa Valley Film Festival, USA
Cornwall Film Festival, USA
The Santa Barbara Film Festival, USA
New Media Film Festival
Wild & Scenic Film Festival
Asheville Film Festival
Athena Film Festival
Bicycle Film Festival
Portland Oregon Women Film Festival
Women’s Independent Film Festival

Yönetmen : Amanda Zackem
Amanda Zackem NewYork’lu bir yönetmen, fotoğrafcı, sinematograf ve editor. Newhouse School of Communication at Syracuse Üniversitesinde Masterini Ilustre Fotoğraf ve Multimedya üzerine yaptı.
“The Trial of the St. Patrick’s Four” (2006), “Blind Spot” (2008) belgesellerinin ve “Thinly Veiled” (2009) filminin yapımcısıdır. Kısa bir süre evvel kısa deneme filmi serisi olan “The Black Series” i yaptı. Fotoğraf çalışmaları ulusal ve uluslararası birçok dergide yayınlandı. Bunların başında Clam Magazine, Pas Un Autre ve Elle.com geliyor.

YAŞAMAK GÜZEL YAŞATMAK TA
2009 yılında 8 İDADİK sporcusu Ağrı Doğubayazıt’tan İzmir’e bir bisiklet yolculuğu yaptılar. Yolculuk esnasında da rota üzerinde bulunan; ‘’ Ağrı, Esence, Erciyes, Hasan, Sultandağı ve Bozdağ’a tırmandılar.
Orjinal Ad : Yaşamak Güzel Yaşatmak ta
Yönetmen : Kağan Kiriş
Yıl : 2012
Ülke : Türkiye
Dakika : 44 dk.
Dil : Türkçe
Alt Yazı : —
Ekip bu sefer İstanbul’dan yola çıkarak 2500 km’lik etabı bisikletle katederek yine yolda tırmanışlar yaparak Fransa Mont Blanc’a varmayı hedefliyor. 30 gün süren yolculukta ekip güzergâh üzerindeki ülkelerin önemli zirvelerine tırmanış gerçekleştirmeyi de planlıyor. Projenin bir diğer güçlü yönü ise organ bağışına dikkat çekmek ve bu konuda insanları duyarlı olmaya davet etmek. Bunun için iki slogan ile yola çıkıyorlar. ‘’Yaşamak güzel yaşatmakta’’ ve ‘’Hayata Dönüşüm Yolunda Pedalla Avrupa Zirveleri’’.

Yönetmen : Kağan Kiriş
1986 doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde okumuştur. 2005’ten beri dizi ve reklam piyasasında birçok çalışma yapmıştır. 2012 yılında iceajans adında reklam firması kurmuştur. Birçok kısa metraj film, reklam ve belgesel çalışması vardır.

SEBEBİ BU… BİR ULTRA BİSİKLET FİLMİ

Birbirlerinden farklı olmayan ancak sıra dışı bir tutkuda birleşen 6 kişinin hayatlarından bir kesit. Bu tutku bisiklet. Hem de Ultra Bisiklet Sporu.
Orjinal Ad : Its All About… an Ultracycling Movie
Yönetmen : Jürgen Gruber
Yıl : 2012
Ülke : Avusturya
Dakika : 64 dk.
Dil : Almanca, İngilizce
Alt Yazı : Türkçe
Kilometrelerce durmadan pedal çevirmek ve bunu yaparken inişler ve çıkışlar yaşamak, kendileriyle verilen mücadeleler bu sporun vazgeçilmezleri. Uykusuzluk, sanrılar, fiziksel ve ruhsal acılarsa sporcunun ödemeye can attığı bedeller…
Ödüller
2012, Atlant Film Festivali, Rusya – Winner „Best documentary on individual sports“
Katıldığı Festivaller
2012, Atlant Film Festivali, Rusya
2012, Sport and Speed Beyjing Film Festivali, Çin
FICTS, Milano İtalya
Mountain & Adventure Films Graz, Avusturya

Yönetmen : Jürgen Gruber
Jürgen Gruber ATV Avusturya’da stajından sonra Finlandiya’da Film Akademisinde aldığı eğitimlerinin dışında Ilka Schulz ile bir belgesel çalışması ve New York Flim Akademisi’de 20’nin üstünde film yapmış olan Arsen Anton Ostojic ile çalıştı. Salzburg’da Masternı Yeni Medya ve Tasarım üzerine yaptı. 2005’ten bu yana serbest çalışıyor. Bisiklet, motosiklet, spor belgeselleri ve televizyon yapımları uzmanlık alanlarıdır. 2010 sonundan bu yana ‘vonGries Mediagroup-Graz’ üyesi.
Belgesel filmleri:
(2009) ‘Across – The journey is more than the reward’
(2011) ‘It’s all about…’
(2011) Terliko – Motorcycle Roadrace
(2010) Macao – Motorcycle Roadrace China

PATİKANIN BİTTİĞİ YER
Patikanın Bittiği Yerde bizi daha en önce hiç kimsenin yapmadığı bir bisiklet keşif gezisinde dünyanın en ücra yerlerine götürüyor. Bu film yapılırken binlerce kilometre kat edildi; Virginia Utah’tan, Çin’de Gobi Çölüne, Arjantin Salta’da Ant Dağlarının eteklerindeki Cafayate’ye ve nihayet Nepal’de Mustang bölgesinden, İngiliz Kolombiya’sında Fraser Nehrine…
Orjinal Ad : Where The Trail Ends
Yönetmen : Jeremy Grant
Yıl : 2012
Ülke : A.B.D.
Dakika : 12 dk.
Dil : İngilizce
Alt Yazı : Türkçe
Patikanın Bittiği Yer dünyanın en iyi dağ bisikletçilerinden Darren Berrecloth, Cameron Zink, Kurtis Sorge, James Doerfling ve Andreu Lacondeguy yeryüzünde daha önce bisikletle gidilmemiş noktalarını keşfederken peşlerindeydi.
Ödüller
2012, Kendal Mountain Film Festival, İngiltere (Best Cinematogrphay at X-Dance 2012, Best Director at X-Dance 2012, and Best Adrenaline Film)

Katıldığı Festivaller
2012, Kendal Mountain Film Festival, İngiltere
2012, Banff International Film Festival World Tour

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

18 Mayıs 2020

Sevginin yönü, suyun akış yönü gibiymiş. Irmaklar, arkalarına bakmadan hep öne akarlar ya. İnsanoğlunun sevgisi de... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar