Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Neden Sokak Hayvanları Problemi çözümsüz?
Bu yazı  385 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Çoğunuzun da bildiği gibi her sene mart-nisan ayları içersinde Ula Tarım İlçe’nin veterinerleri beldemize gelip aşılama yaparlar. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yurtdışından da aldığı aşı desteği ile kuduz ile mücadele programının bir parçasıdır bu çalışma. Özverili bir çalışma. Tüm köy, belde ve belediyeler ziyaret edilip cüzzi bir ücret karşılığı köpekler aşılanır. Kuduz korkulan bir hastalık! Tüm köpek sahipleri köpekleri ile o gün oradadır!

Aşılanan köpekler kayıt altına alınır, bu sayede Tarım İlçe’nin veterinerlerinin elinin altında iyi bir kayıt sistemi oluşur. Ula İlçe Tarımdaki veteriner hekim arkadaşlarımıza soruyoruz, bu sene ne kadar köpek aşıladınız? Cevap,1200 civarı…!

Gelelim 1200 sayısına;Bu sayı sadece Ula’ya bağlı, Gökova ova köyleri ve beldemiz dahil, köylerdeki SAHİPLİ KÖPEK sayısı! Bu köpeklerin %90’nına yakını kısırlaştırılmamış! Diyelim ki %20’si dişi, eder 250. Bir dişi köpek senede iki kez 4-11 arası yavru doğurabilir. Gerisini siz hesaplayın.

2010 senesinde Sema Maral arkadışımla Ula Tarım İlçe’nin Gökova ovasındaki köylerde sürdürdükleri aşılama kampanyasına katılıyoruz. Amaç beldemize civar köylerinden atılan köpek potansiyalini görmek, muhtarlar ile konuşmak ve köpek sahiplerini köpeklerini kısırlaştırmak için ikna etmek, onlara bu konuda yardımcı olmak.

Belediye Başkanımız Ahmet Çalca ve arkadaşımız Sema Maral’ın civar köy muhtarları ile yaptıkları konuyla ilgili Ula Kaymakamlığı’ndaki görüşmeye takiben katılıyoruz bu çalışmaya. Akyaka Belediyesi kısırlaştırma masraflarını, gönüllüler ile beraber üzerine almaya hazır.

Size kısaca izlenimlerim,
Aşıya getirilen köpeklerin çoğu hayatlarını bir zincirde geçiriyor, ve sağlıksız.
Muhtarların çoğu konuya ilgisiz.
Günlerce köpek sahiplerine döktüğümüz dil sonucunda sadece dört köpeğin kısırlaştırılmasını sağlayabiliyoruz.
Kısırlaştırma posterlerimizi köy kahvelerine ve muhtarlıklarına asıyor, iletişim numaralarımızı bırakarak ayrılıyoruz. Belki arayan çıkar diye,tıssss yok!

Kısırlaştırmama gerekçelerine gelince,
Bir kere yavru alalım diyoruz.
Hadi erkekleri dağıttınız, dişileri ne yapıyorsunuz?
!!! (cevap yok – muhtemelen birkaç ay sonra)
“Bey, Muğla’ya çıkarken şu enikleride dörtyola bırakıver, istersen analarını da al!”
Esentepe köyünde bir bahçede birkaç köpek görüyoruz. Köpeklerin ikisi geliyor aşıya. Soruyoruz, diğerleri? Çocuklar yetişiyor; “Abla, onu atacaklarmış, o yüzden aşıya getirmiyorlar!” Resmini çekiyoruz, olur da birkaç gün sonra Akyaka’da görürsek teşhis edelim diye!

Devamlı duyduğumuz bir başka kısırlaştırmama gerekçesi de….
“Ben köpeğimi yardırmam!”
Sabırla anlatıyoruz, yeni kısırlaştırma yöntemler ile ufacık açılıyor deri, minimum sinir ve kas kesiliyor. Birkaç gün sonra normal hayatına dönüyor köpekler. Artık rutinleşmiş, yarım saatlik bir operasyon ve tüm problemler bitiyor!
“Av köpeğidir, avlanmaz!”
En çok karşılaştığımız neden….Veteriner arkadaşlarımız konunun çözümünü bulmuş, tek yumurta bırakarak hormonların çalışmasını sağlıyorlar. Ama üreme duruyor!
“Av köpeğidir, üretiyoruz!”

Eveeet….! Bazı köyler Pointer ve İngiliz Setter üretim yerlerine dönmüşler. Yavrular 500TL civarı gidiyor. Yasal değil. Yeni yasa Köpek Üretim Çiftliklerinin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ruhsatlandırılmasını talep ediyor. Üretimin sağlıklı ve kontrollü olması için, ve tabii ki, kazancın da vergilendirilmesi için, ama dinleyen kim?

Anlayacağınız bunun gibi aklınıza gelecek birçok neden ile kimse köpeğini kısırlaştırmaya yanaşmıyor. Atmak kolay; Akyaka Beldesi, Marmaris, Obrukalanı, Sakar, Dörtyol, Köy kahvelerinde organize ediyorlar! “Mehmet efendi senin kamyonetle gene bir toplayıp Marmaris yoluna bırakalım!”

Belediyeler de organize ediyorlar. 2011 senesinde güpe gündüz bir vatandaş bir kamyon dolusu köpeğin üç işçi ile Obrukalanı’na indirilişini görüp bize haber veriyor. Kamyon Yerkesik yolundan inmiş. Maalesef plakasını almadığı için suç duyurumuzu sadece tarif üzerinden yapıyoruz. Yerkesik Belediye Başkanı’nın bir toplantıda “Biz sokak hayvanları problemini insani yolla hallettik, onları sınır dışı ediyoruz!” söylemi biz hayvan koruyucularının dilinde acı bir nükte olarak bilinir hep!

Gün yok ki, Akyaka’ya, boynunda ucu kesilmiş bir ilmikle, deri kemik, memeler doğum yapmaktan pörsümüş, kuyruğu bacakları arasında korkarak telaş içinde su ve yemek bulmaya çalışan yeni bir köpek gelmesin!

Bir avuç cömert insanın çabaları ile bu zavallıların karnı doyurulur, bakımı ve aşıları yapılıp, kısırlaştırılır ve bizlerin arasında bugüne kadar görmediği sevgiyi görüp sevgi arsızı bir çocuk olarak yaşar. Bilemediniz 2-3 yıl!

Köpek sahipleri bu şekilde popcorn gibi köpeklerini doğurtup, çoğaltır, yavruları ve yaşlıları atarsa, bu problemin altından ne gönüllüler, ne Hayvan Koruma Cemiyetleri, ne Yerel Yönetimler ve Belediyeler, hiç kimse kalkamaz. Barınaklar ise hiç bir şekilde çözüm değildir. Sorumsuz olan, tüketici insanımıza sadece bir kapı açar. Aldığı yeni köpeğin yerini açmak için eskisini gönül rahatlığı ile attığı bir yer!
Hal böyle giderse, sizler şikayet etmekten, bizler onlar ile ilgilenip, kısırlaştırmaktan, belediyelerin ise kafası şişmekten kurtulamaz. Hep beraber havanda su dövmeğe devam eder dururuz.

Sorunun tek çözümü KISIRLAŞTIRMA…KISIRLAŞTIRMA…ve gene KISIRLAŞTIRMADIR! ÜREMEYEN PROBLEM DE OLMAZ! Dünyaya gelmedikleri sürece atılmaları, öldürülmeleri, zehirlenmeleri ve acı çekmeleri gerekmez! SADECE YARIM SAATLİK RUTİN BİR OPERASYON. TÜM PROBLEMİN ÇÖZÜMÜ!

2001 senesinden bugüne KAY (Kısırlaştır-Aşılat-Yaşat) kapsamı içersinde bizler en az 1000 köpek kısırlaştırdık. Gelmiş-geçmiş tüm belediyelerden isteğimiz Tam Teçhizatlı bir Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi, sadece hayatını sokakta idame ettiremeyecek olan köpekler için bir Bakımevi. Konuyla ilgili 2010 yılında hazırlanmış bir proje (rahmetli Heike hn, Sema Maral, Asuman Uçar’ın girişimleri ile Yasemin İlseven ve Anita Dehniger tarafından taslağı hazırlanan mimari proje) Belediye Başkanımız Ahmet Çalca tarafından resmi birimlere iletilmiştir.

Dikkat ederseniz burada BARINAKTAN değil bir KISIRLAŞTIRMA MERZKEZİNDEN bahsediyoruz. Hem sokağa düşmüş kedi ve köpeklerin hem de maddi olarak durumu olmayan köpek sahiplerine hizmet verecek.

Sizlerden ricamız lütfen dişi veya erkek olsun köpeklerinizi (kediler için de geçerli) KISIRLAŞTIRIN! Hesapsız üremelerini önleyin! Hayvan sahibi değilseniz de, hayvan sahibi dost, akraba ve komşularınızı ikna edip köpeklerinin kısırlaştırılmasını sağlayın. Çevrenizdeki tüm varlıklar ile dost ve sevgi içinde kalın!
Yasemin İlseven
GAS-Der Sokak Hayvanları Görevlisi

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

10 Mayıs 2020

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün.Anna Jarvis'... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

29 Mayıs 2020

Bir sosyal medya paylaşımının dahi insanları demir parmaklıklar arkasına gönderdiği bu günlerde, doğruları kalemde... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

Taş plak 19. Yüz yıl sonlarında ortaya çıkmış gramofonla çalınan, 78 devir plak ürünüdür. Plak Türkçeye TAŞ PLAK o... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar