Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Sevgi, dengede var olur
Bu yazı  3200 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Nereden başlasam cümlelerime diye düşünürken aklıma gelen bir şeyi hatırladım bir anda. Bundan bir yıl önce vapurla yolculuk yaparken küçük bir kız çocuğunun doğacak yeğenini kıskanıp “anne şimdi onu benden daha çok mu seveceksin?

Annesi hemen cevap verdi “hayır tabi ki de sen benim kızımsın o daha bebek bak sen abla olacaksın”.

Annenin cevabına karşılık küçük kız daha çok soru sormaya başladı; bu kez babasına sordu aynı soruyu. Babası kızına sarıldı ve “biz seni hep çok seveceğiz” dedi.

Elindeki kâğıt helvadan bir ısırık alan o kız sonra babasının bacaklarına sarıldı ve “babacığım biliyor musun ben de sizi çok seviyorum” dedi.

İçimde dağılan tüm parçalar teker teker yerine yerleşti sanırım o gün. Küçük kızın mutluluğunu vapurda olan herkes gördü. Hatta bir amca dalıp gitmiş uzaklara, gözlerindeki hüzün, yaşanmışlıklar o kadar belliydi ki, kafasının içinde dolaşan düşünenleri o an çok merak etmiştim.

Derine bakan o gözler acaba neler görmüştü o yaşına kadar. Nelere gülmüş nelere ağlamıştı? Amca bir anda küçük kıza döndü söylenenlere kulak misafiri olmuş belli ki, “sevmek senin dünyanı büyütsün ve sen çok mutlu ol”.

Ah dedim içimden bir anda. Amca sevmenin acısını çekiyor. Acaba kimin acısıydı içinde yaşadığı, kimin sevgisiydi onun gözlerini uzaklara götüren, hatta daldığı yerde kaybolan. O an “keşke beyin okuyabilseydim ne derdi var öğrenebilseydim” dedim içimden. Bir anda küçük kızın sevgiye adanan mutluluğu diğer yanda amcanın sevgiye adanan acısı. İkisini aynı dengeye koymaya çalıştım.

Sevmek mutluluk verirken acı da veriyor insana, amcanın acısını kalbimde hissedip küçük kız çocuğuna göz kırptım. İçimden geçen onlarca düşünceyle vapurdan inme vakti gelmişti. Yol boyunca ilerlerken ben de bir kâğıt helva aldım ve aklımdan çıkmayan o düşüncelerle evimin yolunu tuttum.

Bu hikâyede öğrendiğim en güzel şeyin sevmenin, “seni seviyorum” demenin kıymetli olduğuydu. Ama amcanın derin bakışlarını belki de içime sakladım, hüznünü hissettim, sevdiği, özlediği her kimse onu çok merak ettim.

Sonra kendi dünyamın içine dönüp sevmenin ne kadar emektar bir duygu olduğunu keşfettim.

Umarım o amca derinlerinde gizlediği şeye kavuşur ve o küçük kız çocuğu sonsuza kadar sevginin peşinden gider.

Hayatın içinden küçük notlar

Merve Küçük

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri