Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Sen özgür müsün?
Bu yazı  2950 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Özgürlüğün herkesçe bir tanımı vardır, herkesin özgürlük anlayışı farklıdır. Kimine göre esaretten kurtuluş, kimine göre sağlık, kimine göre aşk, kimine göre yalnızlık, kimine göre ayakta kalmak, kimine göre her şeyi tek başına halletmektir.

Bir annenin bebeğini kucağına almasıdır özgürlük, sancılar içinde kıvranan bedeninin, acısını ruhunun her yerinde, vücudunun her zerresinde hissettiği ağrıların sonunda selamlamasıdır bebeğini özgürlük.

İstediği hayatı yaşayan bir adamın düşüncesidir özgürlük.

Yalnız kalmış bir kadının hayata tutunmasıdır özgürlük.

Aşkın her anına iliklerine kadar yaşayan bir adamın hisleridir özgürlük.

Yani diyeceğim o ki, özgürlük; herkese göre farklı yorumlanan sonsuzluktur. Belki de senin özgürlük diye adlandırdığın hayat ayağına dolanmış bir prangadır. Anahtarını bulamadığın bir pranga. Bunu en iyi anlatan cümleyi bulmayı çalışırken bir yandan da kendi içimde özgürlüğü sorguluyor, anlamaya çalışıyorum.

İçindeki sen, senin içindeki kendinle mücadelen belki engeldir özgür olmana. Sen ne kadar “evet artık özgürüm, ben özgürüm” diye haykırsan da belki de düşüncelerin tam olarak izin vermiyordur özgürlüğü yaşamaya. Sonsuz olan bu kelime seni ne kadar sonsuzluğa götürüyor mesela.

Şu an bu hayattan istediklerini bir düşün, neleri yerinden alıp bir başka masaya koymaya çalıştın. Hangi düşünceni bir rafa kaldırıp devam edebildin, hangi sevgini yok sayabildin, hangi özlemini unuttun, hangi acını yok saydın bu dünyada. Özgür olmak ucu açık bir kelime, ucu açık bir yaşam. Bu yaşamın neresindesin sen?

Senin kısıtlandığın yerde devreye girer özgürlük

Hayallerin, yaşamak istediğin hayatı seçerken nelerden vazgeçtiğini, vazgeçirildiğini bir düşün. Sevdiğin ne varsa şu an, bunların tam tersi seni özgür hayata iten sebeplerdir. Sevdiğin işi yap, özgürsün, sevdiğin insanla yaşa özgürsün, sevdiklerin yanında olsun özgürsün işte. Bunlardan biri eksikse ve sen şu an mutlu değilsen, özgürlük bu hayatın neresinde? Ya içindekileri susturman gerek ya da sakin bir yaşam sürmen gerek, hangisini seçersen seç bir yanın hep kendine tutsak kalacak. Bir yanın hep eksik, bir yanın hep ağrılı.

Diyeceğim o ki, özgür olarak yaşamak istediğin hayat belki de senin tutsağın olur. Bunun için bedel ödersin, ağrıların olur günlerce, aylarca, yıllarca. İyice ölç tart, hayatın boyunca çekmek ister misin sancıları. Bir yanın sürekli takılı kalmışken sevdiklerine, bir yanında bilmediğin bir yolculuğa gitmeye hazır mısın? Yaşamadan bilemezsin, ama yaşayanlara sorabilirsin?

Bakar mısınız, size bir şey sormak istiyorum hanımefendi. Özgürlük sizin hangi parçanız? Bana anlatır mısınız, içinizdeki sesleri dinlemeden, kendinizi unutarak yaşadığınızda mı özgür oluyorsunuz, yoksa kendinize biraz tutsak, biraz uzak olunca mı?

Merve Küçük

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri