Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Bazen, Güneş hiç batmasın istersin
Bu yazı  3600 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Tiyatrocu Cenk Behram Su’nun yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, oyuncu ve teknik ekibin gönüllü görev aldığı “Köşe” adlı sinema filmi, bir engellinin yaşamındaki güçlükleri anlatmaktadır. Gala sonrası filmde rol alanlarla sahneden seyircileri selamlayan Cenk Behram Su, filme emeği geçen, katkı veren herkese teşekkür etti.

Oyuncusundan çekim ekibine, yönetmeninden figüranına kadar herkesin gönüllü görev aldığı filmin tamamlanmasının 9 ay 13 gün sürdüğünü belirten Su, “Bir çocuğun doğum sürecini yaşadık. 9 ay 13 gün sonra, çekimlere başlarken verdiğimiz söz gibi filmimizi Engelliler Günü’ne yetiştirdik. Umarım beğenilir” diye konuştu.

Engelli bir genç ve annesinin çaresizlik içerisinde geçen yaşamını anlatan Köşe filminin çekimlerine 1 Ağustos’ta başlandı. Film henüz çekim aşamasındayken konuya yaklaşımı nedeniyle engelli derneklerinden ödül aldı. Çekimler, tamamı gönüllü olan 15 set personeli ve yine gönüllü olan oyuncularla Söke, Selçuk, İzmir ve Kuşadası’nda yapıldı. Kurgusu ve özel efektleri de gönüllü firmalarca yapılan filmin müziklerini Avrupa’da yaşayan tanınmış Kuşadalı besteci Evrim Demirel yaptı.

Filmin ilk gösterimini ilçede yıllardır tamamen gönüllülük esasına göre engellilere hizmet veren Kuşadası Engelliler Derneği yöneticileri de izleyerek tam not verdi. Gönüllü sinema tutkunları “Köşe” filmi için Kuşadası’nda bir araya geldi. 174 gönüllüden oluşan “Köşe” film ekibinin bir hayali vardı: “Engelli dostlarını sıkıştıkları KÖŞE’den çıkartmak.”

Sahne Tozu Yutucusu. Güleriz ağlanacak halimize, ağlarız olmadık şeylere. Tiyatro mu hayatın ta kendisi, hayat mı tiyatrodur hiç bilemeyiz. Amma velakin hiç sahneden inmeyiz. Yüzümüzde, başımızda, elimiz-ayağımızda sahnenin izleri, Bizler tiyatrocuyuz, güldürürüz, ağlatırız sizleri. Amma velakin hiç gülmez bizlerin yüzleri. Bizler tiyatroyuz (behr).

İZLEYİCİ YORUMLARI

”Filmi heyecanla ve büyük bir duygu yoğunluğuyla izledik. Dernek olarak öylesine etkilendik ki, KÖŞE filmi amacına ulaşmıştır. Vurgular öylesine güzel yapılmış ki mesaj almamak imkansız. Dernek olarak bu filmin çok kişiye ulaştırılmasını öneriyoruz. Yaşama bir başka pencereden bakabilmek, insanı insan olarak görebilmek, toplumun kanayan bir yarasına azıcıkta olsa ilaç olabilmek insan olmanın gereğidir diye düşünüyoruz. Filmin senaryosuyla, oyunculuk gücüyle mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Sayın Cenk Behram Su; Taner rolünü bundan daha güzel oynayamazdı. Olağan üstü bir oyunculuk. Tüm ekibi yürekten kutluyoruz. Sizler gibi duyarlı bireylerin çoğalması, beyinlerdeki engellerin ve engellemelerin yok edilmesine neden olacaktır.” Canan Güler (Kuşadası Engelliler Köyü Dernek Başkanı)

”Öykünün iç parçalayıcı olmasına ve de sahnelerin çok uzun olmasına rağmen, sıkılmadan, büyük bir merakla az sonra acaba ne olacak diye izledim. Müthiş bir çalışma, büyük özverilerle çekilmiş bir film, çarpıcı bir senaryo. Oyunculuk performansı çok üst düzeyde, müzikler harika. Etkilenmemek elde değil.” Ümit Acar (Sinema oyuncusu)

”Sanki bir Stanley Kubrick filmi izledim hissine kapıldım.” Levent Tırnova (Oyuncu)

”Bir engellinin hayatını en iyi anlatan film KÖŞE.” Latif Sansür (Gazeteci)

”Bu nasıl bir gerçekçilik, bu nasıl bir performanstır ki izlerken içimdeki tüm yaraların kabukları kalktı ve teker teker kanamaya başladı.” Nesrin Kocabaş (Anne)

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri