Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Doktor Balıklar, şifa dağıtıyor
Bu yazı  4180 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Sivas’ın Kangal ilçesinde yaşamasından dolayı “Kangal Balığı” adıyla da bilinen doktor balığın latince adı Garra Rufa’dır. Doktor balığın cilt üzerinde bulunan ölü ve rahatsızlığı bulunan deriyi besin olarak kullandığını, ilk olarak, doğal yaşam alanı çevresindeki Kangal halkı tarafından fark edilmiştir. Dişleri bulunmayan doktor balıklar, ağızlarında bulunan enzimler sayesinde, acı veya rahatsızlık vermemesinin yanında rahatlatıcı etkiye de sahiplerdir.

Doktor balık sistemiyle, yaşamlarını sürdürebilmek için, hassas su değerlerine ihtiyaç duyan bu canlılardan her türlü açık ve kapalı ortamda faydalanılabilmektedir. Kullanılan sistemdeki su, sürekli olarak sirkülasyon halinde tutularak ve son derece etkili ultraviyole filtreleme sisteminden geçirilerek bakterilere ve bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınırken, doktor balıkların da yaşamlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları ortamı sağlamaktadır.

Boyutları 3 cm’den 8 cm’ye kadar değişen ve dişleri olmayan bu balıklar el, ayak ve tüm vücudunuzdaki ölü derileri temizleyerek bakım yapacak, hem de masaj yaparak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Küçük dokunuşlarıyla inanılmaz bir masaj etkisi yapan doktor balıklar el ve ayaktaki ölü derileri yiyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Aynı zamanda ağızlarından salgıladıkları ditranol adlı maddenin yara kapatıcı özelliği de vardır.

Dişleri olmayan doktor balıkları, ağızları vasıtası ile hücre kemirme esnasında tüm sinir sistemini harekete geçiren minik etkin darbeler sağlamaktadır. Yüzlerce balığın birlikte verdiği masaj etkisi balıkların vazgeçilmez masaj uzmanları olarak kabul görmelerini temin etmiştir.

Sivas Balık Kaplıca’nın bulunduğu bölge 1917 yılına kadar sazlıkmış. Ayağında yara olan bir çobanın tesadüfen iyileşmesiyle, yöre halkının ilgisini çekmiş. Balıkların yaşadığı bu sıcak derenin suyu kullanılarak ilkel havuzlar açılmış. 1960’lı yıllarda Sivas İl Özel İdaresi’ne geçen kaplıcaya, dönemin şartlarına uygun tesisler yapılmış. 1983 yılında bir gazetecinin, havuzlara giren bir sedef hastasıyla yaptığı röportaj, kaplıcanın ününü dünyaya yaymış.

Sedef, egzama, mantar ve çeşitli cilt hastalarının şifa bulmaları, bilimsel araştırmalara neden olmuş ve zaman içerisinde balıkların faydası bilimsel çevrelerce de kabul edilmiştir. 2001 yılının haziran ayında, Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi ve Balıklı Kaplıca İşletmesi’nin birlikte düzenlediği “Kangal Balıklı Kaplıcası ve Psoriasis (Sedef) tedavisi” konulu sempozyumda balıkların sedef tedavisine etkileri bilimsel sunumlarla tespit edilmiştir.

Liverpool Alder Hey Çocuk Hastanesi Dermatoloğu Dr. Tim Clayton’ın tedavinin güvenli olduğunu ifade etmesi sonrasında balıkların diğer İngiliz doktorları tarafından da tavsiye edilmesi, her 100 kişiden ikisinde sedef hastalığı görülen İngiltere’nin yoğun ilgisini ülkemize çevirmiştir.

Cumhuriyet Üniversitesi Dermatoloji Bölüm Başkanlığı yapmakta olan Prof.Dr. Sedat Özçelik balıklar hakkında 20 yıldır çalışmalarına devam ediyor.

doktor-balik

doktor-baliklar

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri