Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Manisa, 2013 Yılı Kan Bağışı Şampiyonu
Bu yazı  4260 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, 2013 yılında Kızılay genel merkezinin koyduğu kan toplama hedefini aştıklarını açıkladı. 2011’de 37 bin 800, 2012’de 40 bin, 2013’de 50 bin kan toplayan Kan Merkezi Müdürlüğü, Türkiye genelindeki 57 kan bağışı merkezi içinde en üst sırada yer aldı. 2014 yılı kan bağışı hedefinin genel merkez tarafından 49 bin olarak belirlendiğini kaydeden Nardal, “2013 yılında kan bağışı hedefimiz 44 bindi. Ama biz bu hedefi aştık. Manisalılar kan bağışı konusunda duyarlılık kazandı. Genel Merkezin 49 bin ünite kan toplama hedefini de aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Kızılay araçlarının kan bağışı toplamak için köylere gittiğini ve resmi kurum, özel dernek, üniversite ve askeriyeyi ziyaret ettiğini açıklayan Nardal “Gittiğimiz yerlerde eğitim çalışmaları yapıyoruz ve kan bağışı alıyoruz. 5 araçla kan bağışı için her yeri dolaşıyoruz. Önemli olan çalışmak ve halkın ayağına gitmektir. Üniversite birinci sınıf öğrencilerine, imamlara, liselerdeki öğrencilere eğitim veriyoruz. Kan vermenin önemini ve zararı olmadığını anlatıyoruz. Kan bağışını artırmak için arı gibi çalışıyoruz” diye konuştu.

Manisa’nın da 57 bağış merkezi içinde en üst sırada olduğunu aktaran Nardal, Ege Bölgesi’nin diğer bölgelere takviye sağladığını söyleyerek Manisa’nın 15 bölge kan merkezi içinde yer almamasına rağmen bölge gibi çalıştığını vurguladı. Titiz bir şekilde kan alımının yapıldığını anlatan Nardal, “Herkesten kan almıyoruz. Yaklaşık 10 bin kişinin kanını almadık. Eğer bu kişilerden de kan alsaydık 60 bin ünite kan toplardık” diye konuştu.

İzmir’de Manisalı hastaların sıkıntı çektiğini de öne süren Nardal, Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi Hastaneleri’nin Kızılay ile anlaşmalı olmadığını ve bu yüzden hasta yakınlarının kan sıkıntısı yaşadığını söyledi. Nardal, “Manisa’da 28 hastaneye kan veriyoruz. Ege ve Dokuz Eylül Üniversite Hastaneleri de bizden kan istese vereceğiz” diye konuştu.

Lösemi hastaları için ilik nakli konusunda Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı’nın protokol imzaladığını aktaran Nardal, 2014 yılının altıncı ayından itibaren dönor konusunda çalışmaya başlayacaklarını bildirdi. Nardal, “Kan aldığımız kişilerden ilik nakli içinde bir ünite kan alacağız bu kanlar ilik nakli için saklanacak. Halk bunu duydu, bize soruyorlar. Eğer hasta kişilerin iliği kanı alınan kişilere uyarsa bu kişilere ulaşılacak” dedi.

sampiyon_manisa

manisa-kizilay

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri