Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Halikarnas Balıkçısı Kimdir?
Bu yazı  4590 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Halikarnas Balıkçısı, 17 Nisan 1890 tarihinde Girit’te dünyaya gelmiştir. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Doğduğu sırada babası Girit’te görev yapmaktaydı. Ancak bir süre sonra büyükelçi olarak Atina’da görev yapmasıyla çocukluğunun bir kısmı yine denizin görkemi ile hissedildiği bu kentte geçer. Daha sonra Büyükada’da bir mahalle mektebinde eğitim yaşamına başlayan Halikarnas Balıkçısı, ortaöğretim eğitimini ise Robert Koleji’nde nihayete erdirir. Kendine özgü yazma tekniği ve denize olan tutkusu ile muazzam bir edebiyat yaratan Halikarnas Balıkçısı’nın babası Abdülhamit döneminde bürokrattır.

Usta yazar altı çocuklu bir ailede büyümüştür. Cevat Şakir, adeta bir sanat ortamında yetişmiştir. Kız kardeşleri resim, gravür gibi sanat dalları uğraşmaktadır. Halikarnas Balıkçısı’nın ailesinden birçok sanatkâr çıkmıştır. Kardeşlerinin çocuklarından Şirin Devrim, dünyaca ünlü bir tiyatrocu iken, Nejat Devrim ise büyük bir ressam olmuştur. Aynı zamanda yine kız kardeşinin kızı Füreya Koral, ülkemizin ilk kadın seramikçisi unvanını taşımaktadır.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1904 yılında eğitim için İngiltere yolcusu olur. Oxford Üniversitesi’ne kaydolan usta yazar burada “Yeni Çağlar Tarihi” okur ve burada İtalyan bir bayan ile evlenir. Bu evlilik ile birlikte bir süre İtalya’da kalan Halikarnas Balıkçısı, bir süre burada resim eğitimi alır. 1914 yılında ülkemize geri dönen usta yazar kalemini kullanmaya başlar. Bu yıllarda Resimli Ay, İnci, Resimli Hafta, Diken, Resimli Gazete gibi önemli dergilerde karikatür, resim gibi sanatsal aktivitelerini yayımlamakta iken bir yandan da öyküler yazmakta ve çeviriler yayımlamaktadır.

İtalya’dan dönüş yapan Halikarnas Balıkçısı, daha sonra oldukça dramatik bir hadise yaşar. Babası Mehmet Şakir Paşa, bu yıllarda geçim sıkıntısı yaşamaktadır ve Cevat Şakir, babasının Afyon’da yaşadığı çiftlikte kalmaya başlar. Ancak bir gün usta yazar ile babası arasında bir tartışma çıkar. Halikarnas Balıkçısı’nın silahından çıkan bir kurşunla babasının vurulduğu iddia edilmiştir. Bu iddialar neticesinde Cevat Şakir Kabaağaçlı, 15 yıl kürek cezası alır.

Mahkûmluk yaşamına başlayan usta yazarın cezasının yedinci yılında, verem hastası olduğu anlaşılır ve bu hastalığından dolayı serbest bırakılır. Serbest bırakılan usta yazar, yazın yaşamına hızlı bir giriş yapar. Bir yandan da para kazanmak zorunda olan Halikarnas Balıkçısı, muhtelif dergi ve gazetelerde resim yaparak, karikatür çizerek modern tezhipler yaparak, kaleme aldığı yazıları, çevirilerini yayımlayarak geçimini sağlamaktadır. Aynı zamanda usta yazar, ülkemiz basın tarihinde kapakçılığın gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Kalemi eline henüz lise yıllarında alan Cevat Şakir Kabaağaçlı, lise son sınıfta o yılların önemli bir gazetesi olan İkdam’da yazılarını yayımlamıştır. Yurtdışı yaşamından sonra yurda dönen usta yazar, dilimize muhtelif eserlerin çevirisini de yapmaktaydı. Tüm bunların ötesinde Halikarnas Balıkçısı’nın kendisi ile özdeşleşen yazma tekniği Bodrum’da oluşmaya başlar. Kendisine verilen ceza ile Bodrum’u tanıyan Cevat Şakir Kabaağaçlı, deniz yaşamını, denizcileri, gemicileri müthiş bir duyarlılıkla ele alır. Deniz insanı konusunda edebiyatımızda hiç değinilmemiş noktalara hiç bakılmamış çeşitli açılardan bakarak usta yazar, kendine özgü bir edebiyat yaratır.

Kullandığı deniz, gemi terimleri ile birçok öykü ve roman kaleme alan Halikarnas Balıkçısı, deniz insanlarının yaşadığı dramatik olaylara da yer vererek bu konuda yazılmamış birçok unsura dikkat çekmiştir. Denize olan bu sevdası ile Cevat Şakir Kabaağaçlı, Mavi Yolculuk fikrini ortaya atan ilk kişidir. Bu fikri arkadaşları ile uygulayan Halikarnas Balıkçısı, çıktığı bu yolculuklardan edindiği izlenimleri eserlerinde de kullanmıştır. Zengin yazma tekniği ve fikirleri ile usta yazar kendisinden sonra gelen birçok yazarı, aydını etkilemiştir. Romanları, öyküleri, çocuk kitapları, denemeleri, çevirileri ve İngiliz diliyle kaleme adlığı eserleri ile Halikarnas Balıkçısı, dev bir miras bırakmıştır.

Halikarnas Balıkçısı “Resimli Hafta” adlı dergide “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler?” başlıklı nesir yazısında, asker kaçaklarının yargılanmadan kurşuna dizildiklerini anlatmıştır. Hüseyin Kenan imzası ile yayınlanan bu yazı neticesinde Halikarnas Balıkçısı, İstanbul İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanır. Mahkeme başkanı tarafından usta yazara idam kararı verilmeye çalışılır ancak mahkemeden Bodrum’a sürgün cezası çıkar. Bir buçuk yıl burada sürgünde kalan Cevat Şakir Kabaağaçlı, cezasının diğer yarısını ise İstanbul’da nihayete erdirir. Ancak Bodrum’da yaşadığı bir buçuk yıllık sürgün yaşamı onu Bodrum’a bağlamaya yetecektir.

İstanbul’da sürgün cezasını tamamlayan Halikarnas Balıkçısı tutkunu olduğu denize de yakın olacağı ve doğasına, insanına büyük bir sevgi beslediği Bodrum’a yerleşir. Burada oldukça farklı bir yaşam sürmeye başlayan Cevat Şakir Kabaağaçlı, balıkçılık gibi muhtelif işlerde çalışmaya başlar. Bir yandan da kalemini kullanan usta yazar, birçok önemli eserini burada kaleme alır. 25 yıl boyunca Bodrum’da yaşayan usta yazar, üç adet evlilik yapmıştır.

Söz konusu evliliklerinden olan çocuklarının eğitimi için Bodrum’dan ayrılmak zorunda kalan aile, İzmir’e taşınır. Cevat Şakir Kabaağaçlı, burada bir yandan kalemini kullanmaya bir yandan da turist rehberliği yaparak geçimini sağlar. Usta yazar, İzmir’de yaşadığı günler sırasında 13 Ekim 1973 tarihinde yakalandığı kemik kanserinden dolayı yaşama veda eder. Denize olan tutkusu ve Bodrum’a olan hayranlığı ile Halikarnas Balıkçısı, Bodrum’un antik çağdaki adı olan Halikarnas’ı kendisine mahlas olarak seçmiş ve mezarının burada olmasını istemiştir. Usta yazarın bu arzusu Bodrum’da bir tepeye gömülerek yerine getirilmiştir.

halikarnas_balikcisi

Romanları
•*Uluç Reis
• *Turgut Reis
• *Aganta Burina Burinata
• *Deniz Gurbetçileri
• *Bulamaç
• *Ötelerin Çocukları

Öyküleri
• *Ege’den
• *Mavi Zamanlar
• *Ege Kıyılarından
• *Gülen Ada
• *Çiçeklerin Düğünü
• *Merhaba Akdeniz
• *Yaşasın Deniz
• *Ege’den Denize Bırakılmış Bir Çiçek
• *Ege’nin Dibi

Çocuk Kitapları
• *Nasrettin Hoca
• *Yol Ver Deniz
• *Define Adası
• *Gündüzü Kaybeden Kuş
• *İmbat Serinliği

Denemeleri
*Hey Koca Yurt
*Anadolu Tanrıları
*Merhaba Anadolu
• *Anadolu Efsaneleri
• *Altını Kıta Akdeniz
• *Arşipel
• *Anadolu’nun Sesi
• *Sonsuzluk Sessiz Büyür
• *Düşün Yazıları

halikarnas-balikcisi

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri