Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kadınların Ayakkabı Tutkusuna Bilimsel Bakış
Bu yazı  3880 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Gerçekten de rakipsiz bir tutkudur ayakkabı. Ona yakın rakibi çanta bile ikinci planda kalmaktan kurtulamamıştır. Araştırmalar günümüz kadınlarının on yıl öncesine göre iki kat fazla ayakkabıya sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Ayakkabıda hemen her trend kadınlar tarafından hızla benimseniyor. En tutucu kadınlar bile ayakkabı söz konusu olduğunda cesur seçimler yapmaktan geri kalmıyor. Ayakkabı da en fantastik modeller bile kadınlar tarafından rağbet görüp satın alınıyor. Peki nedir bu ayakkabı tutkusu?

Ayakkabının sadece ayağı koruyan bir kap olarak algılanması anlayışı bundan binlerce yıl önce değişmiş gibi görünüyor. Eski Mısır yazıtlarında kadınların terzilerden çok ayakkabı ustalarına değer verdikleri ve onları birer sanatkar gibi gördüklerine dair bilgiler mevcut. Ayakkabı yapım tekniklerinin gelişmesi ile birlikte ayakkabı kadını bütünleyen, onunla özdeşleşen bir giysiye dönüşmüş.

Antropologlar kadınların yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçememesini avcı toplayıcı bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü paleolitik döneme kadar götürüyor. Kadının daha uzun dallara uzanabilmesi, daha hafif adımlarla yürüyebilmesi ve sosyal hayatta daha çekici görünebilmesi için geliştirdiği güdülerin günümüz kadınlarının bilinç altında ciddi bir etkide bulunduğuna dair tezler söz konusu. Bu tezi savunanlar erkeklerin de daha iyi avlanabilmek için yere sağlam basma gerekliliği yüzünden düz ve geniş tabanlı ayakkabılara rağbet ettiği yönünde.

Bugün avcılık ve meyve toplayıcılığı yapanların tercihleri bambaşka olsa bile giydiğimiz ayakkabılar sosyal konumumuzdan, ekonomik durumumuza kadar pek çok şeyi ele veriyor. Hatta özel tasarım bir ayakkabı için sıra beklemek bir çeşit prestij olarak görülüyor ve kadınlar her an kimsede olmayan, kendilerine özel ayakkabıların peşinden koşuyor. Her kıyafet için bir ayakkabı satın alınan günlerde yaşıyoruz. İnternetteki alışveriş sitelerinde ayakkabı kampanyalarının bu kadar rağbet görmesinin bir sebebi de bu.

Topuk boyları da sosyo-ekonomik dalgalanmalardan etkileniyor. Uzmanlar ekonomik sıkıntı dönemlerinde kadınların etek boylarının uzadığını ve topuk boylarının da kısaldığını belirtiyorlar. Refah dönemlerinde ise etek boyları kısaldığı gibi topuk boyları da uzuyor. Gerçekten de uzun topuklar daha yüksek bir yaşam statüsü imajını güçlendiriyor.

Evet, itiraf ediyoruz. Ayakkabıları seviyoruz… Hem de çok seviyoruz! Hatta bazılarımız için iş fetişist denilecek kadar ileri gidebiliyor. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Artık araştırmayla da kanıtlandı. Amerikan Association for Consumer Research firmasının yaptığı araştırmada ortaya çıkan rakamlar durumu teyit ediyor!

* Kadınların ortalama olarak minimum 14 çift ayakkabısı var.

* Araştırmaya katılan kadınların %43’ü, davet edildikleri güne uygun bir ayakkabı bulamadıkları için önemli bir daveti geri çevirmişler.

* Kadınların %31’i renkli ayakkabıları tercih ediyor. Sonra giymeseler bile!

* Kadınların üçte birinin mutlaka hiçbir zaman giymeyeceği bir çift ayakkabısı var ve bunu inatla saklamaya devam ediyorlar.

Eee, bu maddelerden hangileri sizi ifade ediyor?

ayakkabi-tutkusu

 

ayakkabci

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri