Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
23 Nisan Törenleri İptal Edilmedi
Bu yazı  4660 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

23 Nisan törenlerini “şehitler var” gerekçesiyle iptal edilmedi. Her sene olduğu gibi bu sene de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nın resmi törenlerle kutlanacağı fakat şehitlerin hatırlarına hürmeten sadece resepsiyonun olmayacağı duyuruldu. O gün öğleden sonra TBMM Genel Kurulunda 23 Nisan özel gündemli toplantı yapılacak.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır. 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorar, “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” derdi.

Bizler çocukluk günlerimizi çok güzel duygular ile hatırlarız. Kutlamalar görkemli, eğlenceli, oyunlu olurdu. Hazırlıklar günler öncesinden başlardı. Şiirler ezberlenir, halk oyunlarında yer alınır, piyes&müsamereler düzenlenirdi. Anne, baba ve akrabalarımız bizi izleyecek diye çok heyecanlanırdık. Öğretmenlerimiz ayrı fedakar insanlardı. Bıkmadan usanmadan keyifle bizlere bir şeyler kazandırırlardı. İleride gururla hatırlayabileceğimiz, unutamayacağımız anılarımız zihnimizin nadide köşesinde yer alırdı bu etkinlikler.

23 Nisan Çocuk Bayramı’nın varlık sebebinin manası şehit çocuklarıdır. Kendi çocuğumuzu şefkatle bağrımıza basarken, şehit çocuklarını unutmayalım günüdür. 23 Nisan, bizim çocuklarımızın saçının teline zarar gelmesin diye, kendi canını hiçe sayan kahramanları unutmayalım günüdür. Bu gün çocuklarımıza unutamayaçağı güzel şeyler yaşatalım.

Kurtuluş Savaşı’nda sayısız şehit çocuğu öksüz ve yetim kalmıştı. Bu kutsal emanetlere sahip çıkabilmek için, bizzat Mustafa Kemal’in himayesinde 1921’de Ankara Himaye-i Etfal Cemiyeti kuruldu. Cemiyet topladığı yardımlarla şehit çocuklarına destek çıkıyordu. 23 Nisan 1924 törenlerinde Himaye-i Etfal Cemiyeti’ni Mustafa Kemal’in eşi Latife Hanım temsil etti.

23 Nisan 1929, Mustafa Kemal’in talimatıyla kutlamalar “Çocuk Haftası” ilan edilerek yedi güne çıkarıldı. Etkinlikler çığ gibi büyümüş, tüm yurda yayılmıştı. Balolar, konferanslar, anne eğitimleri, müsamereler, yarışmalar, şenlikler içeren kapsamlı kutlamaların organizasyonu, dönemin en büyük sivil toplum kuruluşu Türk Ocakları’na verildi. Türk Ocakları’nın yönetimi 23 Nisan’da çocuklara bırakarak bugünkü koltuk geleneği doğdu. Bugün çocuklar temsili olarak Cumhurbaşkanı, Başbakan, Vali, Kaymakam ve Komutan oluyorlar.

Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği bu günü çocuklarımızla dolu dolu geçirmenizi diliyorum. Bu ülkeye Cumhuriyet Yönetiminden başka bir rejim ve yönetim şekli nasip olmaması dileğiyle çocuklarımıza güzel miraslar bırakalım… Eser Ürküt.

2-c-alieren

alieren-oyun

1 yorumTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri