Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Çocuklarınızı Ata Bindirin
Bu yazı  4010 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Ata binmek acaba neler katıyor insanlara. Hiç düşündünüz mü binicilik sporunun özelliklerini? Temiz kıyafetler, beyaz pantalonlar, papyonlar ve atın üzerinde asil bir duruş. Hepsinden önemlisi çocuğunuzun özgüveni gelişir, cesareti artar, hayvan sevgisi oluşur, liderlik vasfı ön plana çıkar. Güzel değil mi?

Küçük yaşlarda ata binmenin faydalarınından en önemlisi, Liderlik vasfının gelişimi, at üzerinde denge ve kontrolü sağlayarak vereceği kararın doğruluk yüzdesini artırmasıdır. İçine kapanık, özgüveni düşük çocukların bir aylık eğitim sonucu bambaşka bir bireye dönüştüğü gözlemlenmiştir.

Ülkemizde binicilik dendiğinde ilk akla gelen at yarışları. Öyle ki, Gazi Koşusu’nun olduğu gün yer yerinden oynar, herkes bir anda atlarla haşır neşir olur. Gerek sosyal gerek sportif anlamda her yaş grubuna hitap eden, doğayla iç içe bir atlı spor kulübüne gelip atlarla ilgilenebilir, onları sevebilir, çocuğunuzun henüz erken yaşta duyarlılığa sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğitimin verildiği yaş sınırı ise oldukça düşük. Çocuklar 6 yaşından itibaren haftada bir ya da iki defa at binmeye başlıyor. Öncesinde de at sevgisini aşılamak için tanışmalar gerçekleşiyor ki, ileride zorluk çıkmasın.

İnsanlardaki genel algı atlı sporların pahalı ve elit olduğu yönünde. Bu yoruma katılmıyorum. Eğer size ait bir at yoksa, profesyonel anlamda sportif faaliyetlere katılmayıp yalnızca hobi olarak binicilik yapıyorsanız diğer sporlardan pahalı olduğunu ileri sürmek yanlış olur.

Eğitim sürecinde verilen dersler ortalama 30 dakika sürüyor. Bir atı tek başınıza kontrol edebilecek kapasiteye erişmeniz için 5-6 defa binmeniz gerekir. Buna kendinden utanmayacak şekilde at binme denir ki, bu da ortalama bir sene civarıdır.

Atlı Spor Kulüblerinin bünyesinde küçük yaştaki çocukların eğlenebileceği, binicilikle ilgili temel hareketleri öğrenebileceği oturma, denge, uyum sağlama temel eğitimi verilir. Binicilikte bacak adalelerinizi pres yaparak sıkıştırıyorsunuz ve bu gücün etkisini görüyorsunuz. Bu dayanıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.

ABD’de belirli enstitüler tamamen bilimsel temele dayanarak atların depresyon başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiğini ortaya koymuş. Binici doğru teknikleri uygulayıp atlara o şekilde yaklaşırsa karşılığını da görüyor. Bir nevi ayna gibi. İyiyseniz iyi, kötüyseniz kötü karşılık görürsünüz.

Mesela ortalama 30-35 kilo civarında olan bir çocuk 400-700 kilo arasındaki bir ata bindiği zamanla aradaki muazzam farkı kabul eder ve ona göre davranır. Atını yönetmeyi öğrenir, onu benimser. Büyümeye başladığı zaman kötü alışkanlıklara da bulaşmaz ki, atıyla arası bozulmasın. Gerçekten de at o kadar duyarlı ki, en ufak bir şeyi algılayabilir.

Çocuklarınızı değişik sosyal ve fiziksel aktivitelerle uğraşmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda eğilimlerini de dikkate alarak kurslara, faaliyetlere götürüp hem eğlenmesini hem de fiziki ve ruhi gelişimini olumlu katkılarla donatıp daha sağlıklı bir birey olmasını sağlamış olursunuz.

Sevgiyle kalın. Eser Ürküt.

ata-binmek-alieren

alieren-at

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri