Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Siyah Önlük, giyen nesiliz biz !
Bu yazı  9190 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Siyah önlük, beyaz yakalık ve boyuna asılmış ortası delik silgiyle okula ilk adımını atmış nesildir. Öğrencilerin neredeyse tamamına yakını okula tahta çantayla gider, kızlar saçlarına beyaz kurdele takarlardı . Bizler tahta çanta kullanmadık ama işin en enteresan tarafı her çocuğun çantasında sayı saymayı öğrenmek için bezden yapılmış fasülye torbası bulunurdu. Düşünüyorum da niye nohut değil, fasülye hala anlamış değilim.

Öğretmenimiz dünyadaki en bilge kişiydi, ödevleri kütüphanelerden araştırırdık, bol bol Kemalettin Tuğcu, Ömer Seyfettin okurduk. Belki de o nedenle kışın kuşlara hep yem atardık, ölmesinler açlıktan diye. Annemizin elini öpmeden okula gitmezdik, ögretmenlerimiz herşeyimizdi, sokakta görünce saygıdan kızarır iki elimiz yanda başımızla selam verirdik.

Öylesine çocuktuk ki, gökyüzüne bakar yıldızları gözlerdik. Elektrik kısıtlaması yapılırdı bazı geceler tasarruf için, sevinirdik büyükler hikaye anlatırlardı bize. Radyodan çocuk saatini dinlerdik heyacanla, Arkası Yarın tiyatrolarını takip ederdik. Çok güzel günlerdi onlar siyah önlük içinde saf duru beyaz çocuklardık biz.

Küçük şeylerle mutlu olmayı öğrettiler bize. Ne her gördüğümüzü isterdik, ne de her istediğimiz olurdu. Ama öyle bunalımlara girip çıkmazdık. Ertesi gün unuturduk. Bir giydiğini bir daha giymemek, önüne konan yemeği beğenmemek ne haddimize. Bunları sorgulayacak kadar zengin değildik.

Hani bir kıyafetin miras gibi büyükten küçük kardeşe kaldığı o günlerden bahsediyorum. Sökülenin atılmayıp dikildiği, yıprananların yamalarla saklandığı günler. İşte bu yüzden her anne iyi bir terzi ve her baba da yenilerini alamadığı için biraz buruk olurdu. Ama modayı yine de yakından takip ederdik biz. Mesela; ipten kemerlerimiz, çoraplardan eldivenlerimiz vardı.

Her bahar papatya toplamak ve çimlerde yuvarlanmak gibi sıradan eğlenceler de edinmiştik kendimize. Üstelik pantolonumuzda beliren çimen lekesi için annemizden yiyeceğimiz azara bile hiç aldırış etmezdik. Ama yine de iyi çocuklardık biz.

Ağlayan küçüğümüzü susturmasını da, pazardan gelen büyüklerimizin yüklerini taşımasını da, beraber gülüp, beraber ağlamasını da iyi bilirdik.

İstediğimiz bir şeyin olması için sabretmeyi de o yokluk günlerinde öğrendik. İşte bu yüzden ekmek ve emek bizin için nimettendir. Kaybetmemek için sıkı sarılırız, ekmeğimize de sevdiklerimize de. Evet yine de iyi çocuklardık biz. Eser Ürküt.

  erol-urkut-ilkokul

  eser-urkut-ilkokul

  Bu yazı için bir yorum yap..  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


          

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                  

  Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

   

  22 Ekim 2020

  Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

   

  Zeren Dağdeviren

   

   

    Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

   

  30 Eylül 2020

  Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

   

  Hüseyin Bora Çelik

   

   

    Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

   

  Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

   

  Merve Küçük

   

   

    Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

   

  Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

   

  Aslıhan Uğur

   

   

    Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

   

  20 Ekim 2020

  Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

  Ekrem Örsoğlu

   

   

    Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

   

  Mahmut Taylan Tüfek

   

   

    Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

   

  18 Nisan 2018

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

  Melahat Erten Tekeşin

   

   

    Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

   

  Süleyman Türkoğlu

   

   

    Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

   

   

  Ege Haberleri