Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Türk Askerinin Irak’ta Bulunmasının Haklı Nedenleri
Bu yazı  3800 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Türk Askerini işgalci güç olarak tanımlayan Irak, konunun görüşülmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. Türk askerinin Irak’ta bulunmasının uluslararası hukuktan doğan haklılığı bir kez daha gündeme geldi. Irak toprakları içinde bulunan PKK’nın saldırıları dolayısıyla meşru müdafaa hakkı çerçevesinde sınır ötesi çok sayıda operasyona imza atan Türkiye, Irak’ta bulunan diğer ülkeler ABD ve İran’a göre, IŞİD teröründen en çok etkilenen ülke. Bu doğrultuda Ankara, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanıyor.

Uzmanlar ABD’nin, “Türkiye, Irak Hükümeti onaylamadığı için uluslararası koalisyona üye değil” çıkışına ise “Suriye’de Esed’den izin mi aldılar?” sorusuyla karşılık veriyor. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılında tüm ülkeleri IŞİD’e karşı ortak mücadeleye çağırmasını hatırlatan uzmanlar, yaşanan son krizde Batılı ülkelerin art niyetine dikkat çekiyor. Ankara, binlerce kilometre uzaktan Irak’a müdahaleyi kendine hak gören ABD ile FETÖ’den sonra Musul’da da müttefiklik ilişkisini sorguluyor.

Türkiye’nin Musul’da bulunma gerekçesi olarak savunduğu ve istendiğinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne de sunacağı Musul haklılığını 6 maddede toparladık.

Tek bir uluslararası koalisyon var ve Türkiye buna taraf

IŞİD’e karşı oluşturulan tek bir uluslararası koalisyon var ve Türkiye de buna taraf ülke. ABD’li Yarbay Dorrin’in açıklamalarının aksine, koalisyon ülkelerinin Irak’ı kapsayan özel bir IŞİD’e karşı mücadele çalışması yok. Uzmanlar, “Eğer Irak’a sorulması gerekiyorsa, biz de şunu sorarız: Suriye’ye girerken Esed’e mi sordular?” diyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çağrısı üzerine teröre karşı koalisyondayız

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2015’teki çağrısı üzerine IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona katıldı. Sözkonusu çağrı sadece Suriye değil IŞİD’e karşı Irak çevresinde yürütülecek mücadeleyi de kapsıyordu. Türkiye, koalisyona üye olduğu gibi, başta İncirlik Üssü olmak üzere topraklarını da üye ülkelerin kullanımına açtı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye’yi ışid’den etkilenen ülke olarak tanımlıyor

Türkiye, halen IŞİD’e karşı mücadele yürüten ülkeler arasında uluslararası kamuoyunda IŞİD saldırılarına maruz kalmış ülke olarak meşru müdafaa kapsamında öne çıkıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu konudaki kararı, Türkiye’nin bölgedeki askeri varlığını uluslararası arenada haklı göstermekte yeterli bir unsur olarak görülüyor.

Ankara ve Lozan Antlaşmaları müdahale hakkı veriyor

Başta Lozan ve Türkiye-Irak sınırlarının çizildiği 1926 Ankara Anlaşması olmak üzere tüm uluslararası anlaşmalar, Musul ve Kerkük topraklarında ilhak, istiklal veya herhangi bir idare şekli hakkında kabul edilen ve edilecek olan bütün kararlar konusunda Türkiye’ye söz hakkı tanıyor.

Türkiye, Irak başbakanı İbadi’nin mektuplu davetiyle orada

Türkiye işgalci, Türk askeri Başika’da illegal bulunuyor söylemlerinin aksine Türkiye, oraya Irak Başbakanı İbadi’nin mektuplu daveti üzerine gitti. Bu durum, o günlerde bütün dünyaya tescil edilmiş durumda. Dolayısıyla Türkiye’nin davetsiz gittiği söylemi yanlış ve Türk askerinin bölgedeki varlığı meşru.

Terör örgütlerine karşı mutlaka orada olunmalı

Türkiye, teröre karşı Irak’ın bütünlüğü için bölgede bulunuyor. Yine Türkiye, sınır ötesinden tehdit eden IŞİD kadar PKK terör örgütüne karşı da meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Uzmanlar, Türkiye’nin Musul operasyonunda yeralmasının, Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatması kadar meşru bir hak olarak görülmesi gerektiğine işaret ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian’a atfedilen Türk askerinin Irak’taki varlığı illegal şeklindeki ifadenin “açık bir şekilde ve tamamen yalan” olduğunu bildirdi.

Pentagon sözcülerinden Matthew Allen, IŞİD karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian’a atfedilen Türk askerinin Irak’taki varlığı illegal şeklindeki sözlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

turk_askeri_neden_musulda

turk_askeri_musul

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri