Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu ve Atatürk Köşesi’nin Açılışı
Bu yazı  8930 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Muğla Menteşe Düğerek Mahallesi’ndeki İlköğretim Okulu Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu ve Atatürk Köşesi’nin açılışı Vali Amir Çiçek ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Muğla İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit ve gazilerin hatıralarını canlı tutmak ve genç nesillere aktarmak amacıyla Şehit Halil İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulunda yaptırılan “Atatürk ve Şehitler Köşesi” törenle açıldı.

Her şey okul yönetiminin geçtiğimiz yıl Muğla Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan’ı ziyareti esnasında okul içindeki şehitlik ve Atatürk köşesinin yenilenmesi ile ilgili konunun gündeme gelmesiyle başladı. İl Jandarma, Muğla’ya Hizmet Vakfı, Valilik ve Milli Eğitim kurumları tarafından okulun Atatürk ve Şehitlik Köşesi’nin yeniden düzenlemesi için çalışma başlatıldı.

Bulunduğumuz okulun adı “Düğerek İlkokulu” adını taşırken 1981 yılında, Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’nun adı verilerek “Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu”, 1998-1999 öğretim yılında 8 yıllık eğitime başladığından “Muğla Merkez Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu” olarak eğitim öğretime devam etmektedir.

İbrahim Karaoğlanoğlu, 1924 Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi. Babasının adı Süleyman, Annesinin adı Havvaana’dır. 1943 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi’ni bitirerek 1 Temmuz 1943 tarihinde Kara Harp Okulu’na girdi. 30 Ağustos 1945 tarihinde Piyade Asteğmen rütbesiyle mezun oldu. 28 Şubat 1946 tarihinde Teğmen, 30 Ağustos 1968 tarihinde Albay rütbesine terfi etti. Bu rütbelerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Takım, Bölük ve Alay komutanlıkları ile Kara Harp Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı’nda Kıbrıs’a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri 50. Piyade Alayı’nın komutanı idi. 21 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs’ta çarpışmalarda şehit düştü.

Türkiye’nin 29 değişik noktasında ve Kıbrıs’ta ismi birçok okula, caddeye ve meydana ismi verilen Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Düğerek Mahallesi’ndeki İlk ve Ortaokuluna da verilmişti. Küçük müze şekline dönüştürülen köşede şehidin hatıraları isminin verildiği okulda yaşatılacak.

Törene Vali Amir Çiçek‘in yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Şehit yakınları, gaziler, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesi okul müdürü Çağdaş Çeliköz Atatürk ve Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu köşesi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha sonra konuşan “Anadolu Kartalları” ve “Nefes” filminin senaristi Hakan Evrensel ise kendisinin de bir asker çocuğu olduğunu söyledi. Harp Okulu eğitiminin ardından Kayseri Komando Tugayı emrinde Güneydoğu’da terörle mücadele harekatına katıldığını anlatan Evrensel, 1994 yılında silahı bırakıp eline kalemi aldığını söyledi.

Evrensel’in konuşması sırasında alanda bulunan anne ve babası ise gözyaşlarını tutamadı.

Törende konuşan Sayın Hakan Evrensel, “Kıbrıs, sadece Anadolumuzun Akdeniz’deki doğal bir uzantısı değil, yüzyıllardır Türklerin ve Rumların genelde barış içinde yaşadığı bir ada olmuştu. Ancak Yunanistan’daki askeri yönetimi de arkasına alan bazı ırkçı askerler, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için, Türklere karşı katliamlara giriştiler. Köylerdeki, kasabalardaki masum insanları sırf Türk oldukları için topluca öldürdüler. Ve sonunda, Türkiye’nin yıllarca bitmek bilmeyen uyarılarını ciddiye almayan bu Rum ve Yunan askerleri, bundan 43 yıl önce, 20 Temmuz 1974’te, Mehmet Akif Ersoy’un şu dizelerini hatırlamak zorunda kaldı;

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

İşte Albay Karaoğlanoğlu, Türk soydaşlarımızın hayatını kurtarmak, onların acılarını dindirmek amacıyla komutan olarak Kıbrıs adasına gitti” diyerek sözlerine devam etti.

Kıbrıs Gazisi, Milas Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, konuşmasında vatan için canını seve seve feda eden şehitlere rahmet dileyerek, gerektiğinde kendilerinin de her koşulda seve seve canlarını vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Okulun folklor ekibinin gösterisinin ardından konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, 41 yıl önce Türk askerinin barış için Kıbrıs’a çıkarma yaptığını belirtti. Vali Çiçek, “Askerimiz 41 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatını başlatarak Kıbrıs’taki soydaşlarımızın canını, malını ve güvenliğini güvence altına aldı. Biz barış için gittik. Ama birileri siz barışamazsınız diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan bugüne kadar bu vatan için, bu millet için, bu bayrak için ve bağımsızlığımız için şehit veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Tek millet olarak bir olacağız, diri olacağız. Bizim beş tane emanetimiz var. Emanet bizim için önemlidir. Yani Türk milleti için önemlidir. Biz bu beş emaneti kendimiz gibi, canımız gibi, malımız gibi koruruz. 1974 yılında Kıbrıs’a barış için ilk çıkarma yapan askerlerimizin başındaki şehit komutanımız Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun emaneti de bizim için çok önemli. Bu emanetin de gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için yapılan çalışmada emeği geçenleri teşekkür ediyorum. Bu okullarda okuyan öğrencilerimizin bu değerleri bilmesinde yarar var. Bunun yanında 15 Temmuz gibi bir hain darbe girişimi oldu. Bu milletin parası ile alınan tank ile top ile uçak ile silah ile kendi milletini yok etmeye çalışan bu hainlerin de ne olduğunun bu okullarımızda öğrencilerimize anlatılması gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından yenilenen Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu ve Atatürk Köşesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kısa tiyatro gösterisi izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nın bu duyarlı davranışından dolayı Vali Amir Çiçek, Albay Yavuz Özfidan’a özellikle teşekkür etti.

Eser Ürküt

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri