Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Veda Hutbesinden
Bu yazı  4710 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Selam olsun kainatta bulunan bütün canlılara gününüz aydın, hayalleriniz gerçek, inancınız her daim olsun.

Peygamber efendimiz veda hutbesinde biz insanlara şöyle seslenmiştir. Ey insanlar sözlerimi iyi dinleyiniz! Biliyorum bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha buluşamayacağım.

Ey ahali bu günlerimiz nasıl mukaddes bir gün, bu aylarımız nasıl mukaddes bir ay ise bu şehrimiz Mekke nasıl mübarek bir şehir ise canlarınız, mallarınız, namuslarınız da, öyle mukaddestir.

Ashabım yarın sizlerde rabbinize kavuşacaksınız her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız? Sakın benden sonra eski sapıklıklarınıza dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız.

Bu vasiyetimi burada bulunanlar burada olmayanlara bildirsin. Ola ki, bildirilen kişi burada bulunup da işitenden daha iyi anlayarak muhafaza etmiş olur.

Ey ahali kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin. Faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Ayağımın altındadır. Ama borcun aslını vermek gerekir. Ne zulüm ediniz, ne de zulme uğrayınız.

Allah’ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Cahiliyetten kalan bu adetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım faizde amcazadem Abdulmuttalib’in oğlu amcam Abbas’ın faizidir.

Ashabım cahiliyet devrinden kalma kan davaları tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib’in torunu amcazadem Rabia’nın kan davasıdır.

Ey insanlar şeytan artık bu topraklarda hakimiyet kurma gücünü ebediyen kaybetmiştir. Fakat sizler kaldırdığım şeyleri benim ebediyete intikalimden sonra bunları yeniden yaparsanız bu olay şeytanı memnun ederek biz insanları tekrardan eski cahiliyet döneminden daha kötü bir duruma getirecektir.

Devamını bir sonraki yazımda sizlere yazacağım için sizlerden özür dileyerek şimdilik yazıma burada ara veriyorum.

Allah kulu

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri