Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Datça Knidos, nasıl talan edildi?
Bu yazı  8820 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yıl 1973, Datça dediğin gözden uzak, gönülden ırak bir belde; Kuş uçmaz, kervan geçmez. Bir kadın geliyor, Amerikalı, havalı mı, havalı; Prof. Iris Cornelia Love. Bizim Ozbilen Gokgol‘ün okulu Long Island Üniversitesi‘nden, Arkeolog bu hanımefendi. Elinde tapu gibi bir belge, Angara’dan almış; Knidos‘u kazacak.

Mübarek sanki dişi Indiana Jones; Elde kazma kürek, yirmi kişilik bir ekiple soyunuyor işe. Vuruyor kazmayı; Ne gözetleyen var, ne denetleyen, delik deşik ediyor güzelim Knidos’u. Tıpkı bir köstebek gibi, parçalıyor mermerleri, kırıyor lahitleri. Sözde Çıplak Afrodit Heykeli‘ni arıyorlar. Ne gezer!

Gizli gizli çıkarılıyor seramikler, heykeller, büstler, ve yurt dışına kaçırılıyor güzelim tarihi eserler. Angara uyuyor ama bizim köylü uyumaz. “Bu Amerikalı kadın bir dolaplar çeviriyor” diyorlar. Konuyu Yakaköy muhtarlığına iletiyorlar. O dönemin Yakaköy muhtarı alemci adam, içkiye düşkün, hovarda.

Amerikalı kadın buluyor zayıf noktayı; Bizim muhtarı içki masalarında alıyor kafa kola. Gece körkütük sarhoş olana kadar içiriyor. Muhtar gündüz uyuyor, O uyurken Knidos’ta talan devam ediyor.

Aradan tam dört yıl geçiyor, sene 1977, nihayet uyanıyor Angara, nihayet el koyuyor Knidos’a. Kazı belgesini iptal ediyor Amerikalı kadının. Hemen ülkesine postalıyor. Prof. Iris Cornelia Love ülkesine gönderildikten bir kaç yıl sonra bir akrabası geliyor Datça’ya. Sıradan bir insan gibi. Adı Richard Rosenberg.

Bugün Reşadiye‘de Güllerdağı Çiftliği diye tanınan yerde geniş bir arazi alıyor. Sonra hemen Türk vatandaşlığına başvuruyor. Richard oluyor Reşat. Zeytinciliğe başlıyor bizim Reşat. Ülkesinde de Olive Farm isimli bir şirket kuruyor Oregon’da. Datça’da ürettiği zeytin ve zeytinyağı ürünlerini yine Olive Farm markasıyla Amerika‘ya kendi şirketine ihraç ediyor.

Her ay tırlarca ürün gidiyor Amerika’ya. Ama dedik ya, bizim köylü uyanıktır diye. Bu Amerikalı’dan da huylanıyorlar. Bizim Reşat’ı ihbar ediyorlar. Çiftliğe yapılan baskında onlarca tarihi eser bulunuyor. Zeytinyağlarının arasına gizlenmiş, Amerika’ya gönderilmek üzere paketlenmiş. Suçüstü yakalanan Reşat hemen tutuklanıyor, hapse atılıyor.

Sonra Ankara‘dan gelen bir emirle tutuksuz yargılanmak şartıyla serbest bırakılıyor ve Reşat kayboluyor. Nereye kaçtı, ne yaptı bilen yok. Ama belki de siz bu satırları okurken, bizim Reşat ile Prof. Iris Cornelia Love Oregon Portland‘ta binlerce dolarlık şarap içiyorlardır Knidos anısına, Knidos‘tan kaçırdıklarının şerefine.

Sedat Kaya, Datça

Bu yazı için bir yorum yap..



Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri