Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Bunu söylemekten nefret ediyorum
Bu yazı  9500 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son)

Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’ın Vaziyeti Nedir?

Oğuz Atay:

Efendim ben görevlerimi layığıyla yerine getirdiğimi düşünüyorum bundan en küçük bir kuşkum yok. Bir tutunamayan olarak tutunamayanların kitabını yazdım daha ne olsun? Ama görüyorum ki yeterince anlaşılamamışım. Zira amacımdan asla sapmayacağım ve anlatmaya devam edeceğim. İnsanların hatalarını ifade ederken silme gayretine de giriştim. Ben kurşun kalem silgisi olmayı da üstlendim bunun yanında diğerleri mürekkeple yazmışlar görüyorum ki. Ben azaldığımla kalmışım sadece bu zaman diliminde.

Oğuz Atay bunları ifade ederken kalabalıkta bir uğultu başladı. Belli ki haklı bulmuşlardı onu. Ama yersizdi bu çünkü o cümlesini bitirdikten sonra çoktan gecekondusuna gitmişti. Orada anlaşılmayı beklemeye koyulmuştu.

Nazım Hikmet’in, Halid Ziya Uşaklıgil’in, Cemal Süreyya’nın, Reşat Nuri Güntekin’in, Sabahattin Ali’nin de söz hakkı istediğini gördük zira hâkim bey gereğinin olmadığını ifade etti. Bu mahkemede sadece gerçek sorumluların yargılanacağını ve nazarlarında suçsuz olarak nitelendirilen sanatçıların tenzih edildiği vurgusu yapıldı.

Hâkim Bey:

Oğuz bey, Nazım Bey, Sabahattin Bey ve nice sanatçıların kesinlikle suçlanmadığını ifade etmek isterim. Sözle belirtmiş olmasam da işini doğru yapanların tüzük gereği ayrı tutulacağına dair maddemiz var. Burada kurunun yanında yaş asla yanmayacak. Aksi halde bizim kızdığımız mecralardan farkımız olmaz. Bu konuda müsterih olabilirsiniz.

Duvarlar:

Ben de şikayetçiyim hâkim bey. İnsanlar sürekli kirli ideolojilerini, düşlerini, hayallerini, küfürlerini, birbirlerine cesaretle söyleyemedikleri sözleri ve bozulmuş aşklarını bana yansıttılar. Karalayıp durdular düşünmeden beni. Gece insanlık uyuyunca yıldızların altında kirletildim ve işkenceye maruz kaldım. Bende hepsinden şikayetçiyim. Bu arada gerçek aşıklara sözüm yok ama sadece gerçeği yansıtanlara belirtmek isterim ki onlar benim kadim dostlarımdır.

Aşk:

Benim var ama. Şikayetçiyim hâkim bey. Beni dile düşürdüler. Ben asla bunu kabul edemem. Ben böylesi ucuz değilim. Dünyanın en yaşlı ve en şerefli duygusu olarak kirletilmemeliydim bu şekilde. Sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum.

Hâkim Bey:

İçiniz rahat olsun. Şimdi sahneyi boşaltında hakkınızı sonuna kadar savunabileyim. Merak etmeyin burası adaletin hakkını aldığı bir meclis olacak…

Herkesi dinliyoruz bu süreçte!

Ben:

Bu mahkeme böyle olmayacak çocuk. Yeni bir yöntem bulmalıyım. Kafam karman çorman oldu inan ki. İşin neresinden başlayacağımı bilmiyorum. Beni affet çocuk. Ben mahkemeyi hakkıyla kuramadım. Bu işi sana bırakmak istiyorum. Büyümeni bekliyorum şimdi. Sen büyüdüğünde ve liyakatine kavuştuğunda kur mahkemeni. Dilersen herkesi Tanrıya şikâyet edebilirsin. Bu sefer bunu uzaktaki biri olarak yapmıyorum. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama biz beceremedik zira çareyi size bırakıyoruz.

-Son-

Hüseyin Bora Çelik, Tarih Öğretmeni

Bu yazı için bir yorum yap..
        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri