Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kedi beslemek, çok faydalıdır
Bu yazı  2.0270 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçbir cana da kıymayın. Evde kedi beslemek sevaptır, çocuğun merhamet duygusunu geliştirdiği ve eve bereket getirdiği için Peygamber Efendimiz özellikle tavsiye etmiştir. Nice evliya zatların, çoğunun etrafında kedilerin olduğu düşünülürse bu bir rastlantı olmasa gerek.

Kedi beslemek sünnettir. Ancak bir kedi vardır ki, tüm İslam Alemindeki kedilerin kaderini değiştirmiştir. Belki de değiştirmesi görevi ona yüklenmiştir. O’nun adı Muezza’dır. Çünkü o, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in kedisidir. Muezza, birden fazla kedisi olduğuna inanılan Peygamberimizin en sevdiği, bazı kaynaklarda karamel rengi bazılarında da siyah beyaz olduğu söylenen habeş kedisidir.

Hz. Muhammed, Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Muezza koymuş. Ağzının içinde üst damağında lekeleri varmış. Bu sık rastlanmayan damağında leke olan kedilerin Muezza’nın soyundan geldiği kabul edilir.

Hz. Muhammed, kedisi Muezza’yı o kadar çok severmiş ki, Muezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed’in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed, Muezza’yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hatta Hz. Muhammed, kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu NuaymYa Resul o sudan kedi içti” deyince, Resulullah “Onlar en temiz ağıza sahiptirler” buyurmuş ve abdest almıştır.

Sahâbeler içinde en fazla (5374 adet) hadis rivâyet eden Abdurrahman bin Sahr ed-Devsî’ye, kedilere düşkünlüğü sebebiyle Peygamberimiz (kedicik babası anlamına gelen) Ebû Hureyre lakâbını vermişti. Evliyâ Çelebi, Ebû Hureyre için, “Sağlığında binlerce kedisi vardı. Kabri (aslında makâmı) Mısır’da Giza şehrinde olan bu sahâbenin mezarının etrâfında da nice yüzbin kedi vardır” demiştir.

Kedinin İslam dinindeki yeri çok eski zamanlara kadar dayanır ve dinimizde kediler özel bir hayvan olarak görülür. Kedi dinimizde beslenmesi caiz görülen bir hayvandır. “Kedinin olduğu yerde namaz kılınmaz” anlayışı ise tamamen yanlış bir bilgidir. Kediler pis değildir, gezdiği yerlerde namaz kılınır.

Kedi sahiplenmek isteyen kişilerin genelde ilk aklına gelen sorulardan biri evde kedi beslemenin sağlıklı olup olmadığıdır. Bunun cevabı ise yapılan birçok araştırma ve kedi bakımını üstlenen kişilerin deneyimleri sonucunda ortaya konulmuştur. Eğer kedinin tüm sağlık kontrolleri yapılmış ve gerekli önemler alınmışsa evde kedi beslemenin sizin için pek çok sağlıklı yönü bulunuyor.

Kedilerin sağlıklı etkileriyle ilgili şaşırtıcı bir başka özellik, genelde mutlu olduklarında ya da sevilmek istediklerinde çıkarttıkları, bizim de çok sevdiğimiz mırıltılarının insan üzerinde oluşturduğu etkiler. Bu mırıltıları sevmemizin asıl nedeni ise mutlu olmamızı sağlayan serotonin hormonu salgılamamızı sağlaması. Kediler mırıldanırken 20-140 Hertz aralığında bir titreşim yayıyor.

Kedimizi severken çıkardıkları mırıltıların yaydığı bu titreşimlerin vücudumuz için çeşitli etkileri bulunuyor. Bu mırıltılar, sinirlerimizi yatıştırıyor ve bizi günün stresinden arındırıyor. Kediler mırıldanarak hem kendilerinin hem de etkileşimde oldukları insanların nefes darlığı semptomlarını azaltıyor. Çıkardıkları mırıltıların kan basıncımızı düşürme etkisi bulunuyor. Bu etki özellikle yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalı oluyor. Mırıltıların yaydığı titreşimler, vücuttaki yaraların ve şişliklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kendinize bir iyilik yapın ve kedinizin mırıltılarını artırmak için onu daha çok mutlu edin. İkinizin de harika hissettiğinizi göreceksiniz.

Eser Ürküt

Bu yazı için bir yorum yap..
        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri