Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Ev sahipleri dikkat!
Bu yazı  1690 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

 

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı, elde ettiği kira gelirini vergi dairesine bildirmeyen mülk sahiplerini, elektrik, su ve tapu idaresi kayıtlarının yanı sıra kiracılarla yaptığı görüşmelerle tespit ediyor.

Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılında elde ettiği mesken kira geliri 2 bin 600 lira istisna tutarını aşanlar ile işyeri kira geliri elde edenlerin gelir vergisi beyanlarını 25 Mart 2010 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairelerine bildirmeleri gerektiğini hatırlattı.

Aksoy, beyan dönemi öncesinde, kira geliri elde edenlerin tespiti ve doğru beyanda bulunmalarına yönelik araştırmaların tamamlandığını, bu çalışmalarda elektrik, su ve tapu idarelerinin kayıtlarının yanı sıra kiracılarla yapılan görüşmelerin dikkate alındığını bildirdi.

Adana il merkezinde, 8 bin 972 kişinin 10 bin 213 gayrimenkulden kira geliri elde ettiğinin belirlendiğini ifade eden Aksoy, ”Eylül 2009 ayı itibariyle gayrimenkul sermaye iradı elde eden mükellef sayısı 9.270 iken, bu yıl yapılan çalışmalarda bu sayı son tespitlere göre 9.454’e ulaştı. Kira geliri elde edenlerin yüzde 15’inin de Adana ilinde ikamet etmedikleri belirlendi” dedi.

Aksoy, yapılan çalışmalar sırasında 12 adet gayrimenkulden 42 bin lira kira geliri elde eden bir kişi ile 7 ve üzerinde gayrimenkulden kira geliri elde eden 5 kişinin bu gelirlerini hiç beyan etmediğinin tespit edildiğine dikkati çekti.

Aksoy, 2 bin 600 liraya kadar olan kira gelirlerinin vergi istisnasına tabi olduğu ancak, beyanda bulunmayanların bu imkandan faydalanamadıklarını bildirdi.

Aksoy, Maliye Bakanlığı’nca yapılan düzenleme ile 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren, konutlarını kiraya verenlerden her bir konut için aylık 500 lira ve üzerindeki kira geliri elde edenlerin tahsilatlarını banka veya posta idareleri kanalı ile yapma mecburiyeti getirildiğini anımsatarak, ”Bu mecburiyete uymayanlar ise 250 liradan az olmamak üzere her bir kira bedelinin yüzde 5’i tutarında özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Yaklaşan beyan dönemi nedeniyle eksik beyanda bulundukları tespit edilen ya da hiç beyanda bulunmayanlarla görüşmelerin başladığını belirten Aksoy, ”Vergide gönüllü uyum projesi kapsamında hiç beyanda bulunmayanların beyanda bulunmalarına, eksik beyanda bulunanların ise ikmal etmelerine imkan tanınmaktadır” diye konuştu.

Aksoy, her zaman olduğu gibi bu çalışmalarda da asıl hedeflerinin ceza kesmek değil, mükellef haklarını gözeterek mükellef odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde vergi kayıp ve kaçağı ile hakkız rekabeti önlemek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Bu nedenle istisna tutarlarının üzerinde kira geliri elde eden mükelleflerimizin kendi durumlarını yeniden gözden geçirerek, doğru beyanda bulunmaları, eksik beyanda bulunanların ise beyanlarını düzeltmelerini bekliyoruz.”

AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri