Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
İnternet kafe kaynaklı bilişim suçları azaldı
Bu yazı  1.6810 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İnternet kafelerde yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alınması, buralarda gizlenerek ve yer değiştirerek bilişim suçu işleyenlerin tespitini kolaylaştırdı.Türkiye genelinde 16 bine yakın internet kafe bulunduğunu söyleyen Tüm İnternet Evleri Derneği (TİEV) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Andiç, buralardaki toplam bilgisayar sayısını da yaklaşık 350 bin olarak verdi. İnternet kafelerden yararlanan kişilerin sayısı ise günde ortalama 1 milyon 750 bin kişi.

Andiç, 2007’de elektronik ortamda işlenen suçların önüne geçilmesi amacıyla çıkarılan 5651 sayılı kanundaki düzenlemenin yetersiz kaldığını ifade etti. Düzenleme ile yeni bir denetim komisyonu kurulması ve mülki idareden izin belgesi alınma zorunluluğu, yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alınması demek olan log kayıtları ile kamera görüntülerinin tutulması koşulunun getirildiğini, filtre programlarına standart sağlanmasının amaçlandığını belirten Andiç, şöyle konuştu:


”Bu değişiklikleri incelediğimizde izin belgesi almak, esnafın işini zorlaştırmak dışında pek bir işe yaramadı. Ayrıca, mülki idareler ile ruhsatı veren yerel belediyeler arasında koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan yeni sorunlar oluşturdu. Yeni kurulan komisyonlarla işletmelerin ayda 2-3 kez denetlenmesi, işini düzgün yapan birçok insanı mağdur etti.”

LOG KAYITLARI
Kafelerde log kayıtlarının tutulmasıyla bilişim suçu işleyenlerin tespitinin kolaylaştığını da anlatan Andiç, ”Bu caydırıcı bir unsur oldu. Böylece izlenen şahısların internet kafeleri eskisi gibi rahat kullanamadıkları görüldü” dedi.

Andiç, özellikle şüphelilerin bu kayıtlar sayesinde neler yaptıklarının ilgili birimlerce daha rahat tespit edilmeye başlandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

”Bu hizmeti sağlayan işletme sahipleri, eskiden olduğu gibi şüpheli sıfatıyla değil kanuna yardımcı olan kişiler olarak saygınlıklarını tekrar kazandılar. Burada üzücü olan, log kayıtlarının halen tüm Türkiye’de çok az işletme tarafından doğru olarak tutuluyor olması.

Yaptığımız incelemelerde bir yıl tutulması ve imzalanması gerekli logların işletme sahipleri tarafından kurallara uygun şekilde tutulmadığını, bu işi denetlemekle görevli personelin de bu konuda yetersiz olduklarını gördük. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının bu konuda mülki idarelere bilgilendirici doküman göndermesi ve mümkünse bunu eğitimlerle desteklemesi gerekmektedir.”

Kamera kayıtlarının hem işletmeci yönünden hem de idare açısından kısa vadede ciddi faydaları olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini belirten TİEV Başkanı Andiç, sürenin geriye dönük 7 günle sınırlandırılmasının ise art niyetli kullanıcıların ”değirmenine su taşıdığına” dikkati çekti. Andiç, dernek olarak üyelerine, bu kayıtları tutabildikleri maksimum süre boyunca tutmaları gerektiğini söylediklerini vurguladı.

FİLTRE PROGRAMLARI
Andiç, filtre programlarının da halen yeterli seviyede çalışmadığını, sistemin filtreyle çözülemeyecek kadar karmaşık ve büyük olduğunu herkesin anlaması gerektiğini bildirdi.

İşin diğer bir yönünün de bakanlık onaylı filtre kullanan işletmelerin halen para cezasına çarptırılmaları olduğunu vurgulayan Andiç, ”Kendi kurmadıkları zararlı sitelerden ve müşterilerine hangi siteye girip hangilerine girmeyecekleri yönünde telkinde bulunma yetkileri ve sorumlulukları olmayan işletmeler, kanunda yeri olan ve bakanlığın onayladığı filtre programlarını kullandıkları halde bazı kötü içerikli sitelerin açılması yüzünden cezalandırılıyor” diye konuştu.


AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri