Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
İnternet kotasının anlık sorgulanmasına karar..
Bu yazı  3070 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Sanayi Bakanlığı’nın uyarısı üzerine harekete geçen Bilgi İletişim Teknolojileri Kurumu, kotayı aşan internet kullanıcısının uyarılmasına ve internet kotasının anlık sorgulanmasına dönük sistemin kurulmasına karar verdi.Kotalı internet kullanan 3 milyon 866 bin 663 abone, aldıkları kotaları aşmaları halinde ilgili firma tarafından mesajla uyarılacak. İnternet hizmeti veren firma, Bilgi İletişim Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) uyarısı doğrultusunda 30 Nisan 2010’a kadar kotalı internetten faydalananların kota bilgilerini anlık sorgulayabilecekleri altyapı sistemini kuracak. Böylece vatandaşlar farkında olmadan aştıkları kota nedeniyle yüksek fatura ödemekten kurtulacak.TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, kotalı internet kullanıcısı olan Selman Güleç adlı vatandaşın, “bilgilendirilmediği” için kota aşımı nedeniyle yüksek fatura ödediği yönündeki şikâyeti üzerine, bütün kurumları adeta ayağa kaldırdı. Akman, önce BTK’yı uyararak şikayete ilişkin gereken önlemi almasını istedi. BTK, TBMM’ye gönderdiği Şubat 2009 tarihli yazıda, Güleç’in yüksek faturasının aşılan kotadan kaynaklandığının tespit edildiğini belirtti.

Firma ‘Mümkün değil’ dedi
BTK, ilgili firmanın “abonelerinin kota kullanım miktarının mümkün olan en kısa sürede sorgulanıp alınabilmesi için gerekli çalışmaları devam ettirdiği, ancak kota aşım bilgisinin anlık sorgulanıp alınabilmesinin teknik olarak şimdilik mümkün olmadığı” bilgisini verdi. BTK yazısında, “Bilgilendirme konusunda kurumlara yeni yükümlülükler getirilmesi için başkanlığımız çalışmalara devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
Akman, BTK’nın somut önlemleri içermeyen bu yazısını tatmin edici bulmadı ve Sanayi Bakanlığı’ndan olaya el koymasını istedi. Bakanlık 10 Mart 2010 tarihli yazısında, 3 milyon 866 bin 663 tüketicinin kota bilgilerini anlık sorgulayabilmesinin her şeyden önce tüketicinin “bilgi edinme” ve “ekonomik çıkarın korunması” hakkına aykırı olduğu tespitini yaptı.
Bakanlık, internet hizmet alımında kota bilgilerinin anlık sorgulanmasının altyapı yetersiz olsa da gerekli olduğunu belirtti. Mart 2009 fiyatlarıyla kotalı internet aşımına ilişkin somut örnek veren Sanayi Bakanlığı, “4 GB kotalı internet hizmeti alımını tercih eden bir tüketicinin, kota aşımı halinde 1 MB için 0.009248 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Halbuki kampanyasız normal tarifeyi alması halinde 1 MB için 0.00725 TL ödemektedir” dedi. Bakanlık, kota aşım ücretinin, kampanyalı ve kampanyasız fiyatların çok üzerinde olduğu tespitini yaptı. Bakanlık, kotalı internet hizmeti alanlara “anlık sorgulama yapma imkânı” verilmesinin şart olduğunu kaydetti.

İkaz için altyapı yeterli
Sanayi Bakanlığı, kota aşımı durumunda hizmeti sunan işletmenin gerekli ikazı yapması konusunda ise “İşletme tarafından gerekli ikazın yapılmasının mümkün ve altyapının bu ikazın yapılmasına yeterli olduğu değerlendirilmektedir” diyerek net tavır sergiledi. İkazın yapılmaması halinde kotalı internet hizmetinin “ayıplı hizmet olarak” kabul edileceği kararını alan Sanayi Bakanlığı, BTK’ya “ilgili firmanın konuya ilişkin alt yapı çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanması gerekmektedir” şeklinde uyarı yazısı gönderdi.

Nisan sonuna kadar süre
BTK, Sanayi Bakanlığı’na gönderdiği cevap yazısında, ilgili firmaya altyapı çalışmalarını tamamlaması için 30 Nisan 2010’a kadar süre verdiklerini kaydetti.
Akman başkanlığında, 29 Mart 2010’da toplanan TBMM Dilekçe Komisyonu Genel Kurulu ise, “BTK’dan tüketicilerin kota aşımına yakın bir noktada uyarılması ve anlık kota kontorolünü sağlayacak alt yapı çalışmalarına hız verilerek mümkün olan en kısa sürede faaliyete sokulmasının istenmesi” yönünde karar aldı.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri