Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Hipertansiyonla yaşamak..
Bu yazı  2900 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

2000 yılında hipertansiyonlu yetişkin sayısı tüm dünyada 972 milyon iken 2025 yılında 1 milyar 56 milyon olacağı tahmin ediliyor.Türk Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği ile Avrupa Hipertansiyon Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 7. Akdeniz Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi, 26 ülkeden 480 bilim adamının katılımıyla, Nevşehir’de başladı.

İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde yapılan kongrenin Eş Başkanlık görevini, Türk Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Erdine ile Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Giuseppe Mancia yürütüyor.

Türk Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, açılışta, kongrenin amacının, hipertansiyon bilincinin artırılması ve kontrolünün önemi konusundaki bilimsel çalışmaları teşvik etmek olduğunu belirtti.

Hipertansiyon ve buna bağlı hastalıkların, 21. yüzyılda da halk sağlığını tehdit eden önemli hastalıklardan biri olduğunu bildiren Erdine, Dünya Sağlık Örgütüne göre hipertansiyonun dünyada ölüm nedenleri arasında en üst sırada yer almakta ve yaygınlığının önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde artacağının öngörülmekte olduğunu söyledi.

Erdine konuşmasına şöyle devam etti:

”2000 yılında hipertansiyonlu yetişkin sayısı tüm dünyada 972 milyon iken 2025 yılında 1 milyar 56 milyon olacağı tahmin edilmekte. Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği ve Avrupa Hipertansiyon Derneği’nin amacı kardiyovasküler alanda hipertansiyon bilincinin artırılması ve kontrolünün önemi konusundaki bilimsel çalışmaları teşvik etmektir. Geçmiş yıllarda ortaklaşa birçok bilimsel toplantı düzenlemiş olan iki derneğin hedefi, hipertansiyon alanında çalışan araştırmacı ve klinisyenleri bir araya getirerek ülkelerarası bilimsel ilişkilerin güçlendirilmesini sağlamaktır. Hipertansiyon, 21. yüzyılda da halk sağlığını tehdit eden, risk faktörü her gün artan, global bir tehdit olarak önemini sürdürmekte. Yedinci Akdeniz Hipertansiyon ve Ateroskleroz Kongresi, dünyanın önde gelen uzmanları ile hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar konusunda güncel araştırmaları ve klinik deneyimleri izleme olanağı sağlayacaktır.”

Kongrenin ilk oturumunda ”Hipertansiyonun Epidemiyolojisi”, ”Hipertansiyonun Etyolojisi ve Patofizyolojisi”, ”Genetik ve Farmakogenomik Risk Faktörleri ve Hipertansiyon Hedef Organ Hasarı Tanı Yöntemleri” ele alındı.

Kongrenin açılışında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 4’lüsü, klasik müzik konseri verdi.

Büyük bir ilgiyle dinlenen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 4’lüsü, yaklaşık bir saat boyunca, klasik müziğin önde gelen sanatçılarından eserler seslendirdi.

Çok sayıda bildiri sunulacak ve sunum yapılacak kongre 18 Nisan 2010 tarihinde sona erecek.

Sözlü sunumlar ve posterler, uzmana danışma, görüntülü oturumlar ve uydu sempozyumlarının da yer aldığı kongre, www.medhyp.org internet adresinden de canlı olarak izlenebiliyor.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri