Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
İnsan ne kadar az düşünürse, o kadar çok konuşur
Bu yazı  4.1520 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İnsanın kendi düşüncelerini dil yoluyla dile getirip ileterek, çevresindeki insanlarla iletişim kurduğu yoldur. Konuşma insanlar arasında iletişimi sağladığı gibi içte olan duyguların da dışa vurulmasına yardımcı olan duygu yoğunluğudur. Başlıca konuşmaları sıralayalım. Konuşmalar insanları nasıl kendisi gibi olmaktan çıkartır görelim;

Düşünmeden konuşmak: Karşımızdaki insanının duygularını düşüncelerini hiçe sayarak, ağızdan çıkan sözün nereye gittiğini tartmadan konuşma şekline denir.

Konuşanın sözünü kesmek: Birisi konuşurken başkası tarafından araya girilip sözünün kesilmesi olayına denir. Bu tip olaylar toplum tarafından hiçte hoş karşılanmaz.

Bağırarak konuşmak: Konuşmalarının karşısındaki insanlar tarafından duyulmadığını sanan ve sesinin tonunu ayarlamasını bilmeyen kişiler genelde bağırarak konuşur.

Sert konuşmak: Kendini haklı göstermek için takınılan bir tutumdur. Sert konuşarak kendisinin ne kadar güçlü olduğunu ispatlamaya çalışır. Böylece karşısındaki insanın kendinden korktuğunu düşünür ama aslında bu davranışlarıyla ne kadar kaba ve saygısız olduğunu ortaya koyar.

Kesin konuşmak: Karşısındaki insanın sözüne itimat etmediğini, saygı duymadığını, kendi söylediklerinin doğru olduğunu belirterek ısrarlı tutumda bulunmasına denir.

Alaycı Tavırla Konuşmak: Karşısındaki insanı küçümseyerek onu hafife aldığını toplum önünde fiziki yapıları hakkında hiç de hoş olmayan üsluplar kullanması ve o kişiyi zor durumda bırakmasına denir.

Boşboğazlık: Söylenmemesi gereken konuları yerli yersiz konuşan insana denir.

Konuşmanın en güzeli, güzel konuşmaktır. Bunu becerebilen insanlar yerine, zamanına, kişisine uygun olarak konuşma yaparlar. Neyi, nerede, ne zaman, kime nasıl söyleyeceğini bilen bir kişinin güzel konuşmayla ilgili önemli bir problemi olmadığı gibi çevresindeki insanlarla da sorunu yok demektir.
Konuşmak ve konuşabilmek bir sanattır aslında herkes konuşmayı becerebildiğini düşünür ama herkes beceremez. Konuşmak ve konuşabilmek insanların kişiliklerini de ortaya koyar.

Konuşma üzerine özlü sözler;

-Konuşmak, öğrenmeye yol açar; ama dehanın okulu yalnızlıktır. GİBBON
-Sessizlik de bir çeşit konuşma sanatıdır. HAZZLİTT
-İnsan ne kadar az düşünürse, o kadar çok konuşur. MONTESQUIE
-Her insanın düşündüğünü söylemeye, her dinleyenin de ona karşı çıkmaya hakkı vardır. SAMUEL JOHSON
-Söylediklerini kabul etmeyebilirim; ama söyleme hakkını ölünceye kadar desteklerim. VOLTAİRE
-Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır. EFLATUN
-Çok konuştukça, düşünce ölür. HALİL CİBRAN
-Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır.

Benzer yazı eklentisi bulunamadı.
Bu yazı için bir yorum yap..
        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri