Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kimyasal ve Biyolojik saldırıları tespit eden lazer sistemi..
Bu yazı  4350 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

TÜBİTAK`ın Gebze`deki Marmara Araştırma Merkezi(MAM) Malzeme Enstitüsü İleri Lazer Teknolojileri laboratuvarlarına kurulan sistem, çok özel nitelikli teleskop ve merceklere, lazer kaynağına, elektronik sistemlere ve sensörlere sahip.

Sistem, dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu ileri lazer teknolojileriyle rekabet edebilecek seviyede üretildi.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Tarık Baykara, Avrupa ve Rusya Bilimler Akademisi üyesi ve Enstitüde Başuzman Araştırmacı Prof. Dr. Kerim Allahverdi ile önderliğini yürüttükleri özgün lazer teknolojisi sistemlerine ilişkin bilgi verdi.

Doç. Dr. Baykara, 2 yıldır sürdürdükleri çalışmalarda lazer esaslı uzaktan algılama teknolojisini hayata geçirdiklerini bildirdi.

Geliştirdikleri teknolojinin uzaktan algılama esasıyla 20-40 kilometre uzaklıkta havada bulunan her türlü gazın, molekülün, parçacığın, aerosellerin tespit ve teşhis edebildiğini belirten Baykara, söz konusu teknolojinin çok geniş bir kullanım alanı bulunduğunu söyledi.

Teknolojinin özellikle ulusal savunmaya büyük katkılarının bulunduğunu anlatan Baykara, sözlerini şöyle sürdürdü:

`Günümüzün çağdaş savunma konsepti içinde, ulusal savunmamız açısından en kritik konulardan biri olası kimyasal ve biyolojik savaş ajanlarıdır. Bu saldırıların çok önceden ve uzaktan tespit edilmesi çok büyük önem taşıyor. Kimyasal savaş ajanının tam olarak teşhisinin yapılması ve ayrıntılı fiziksel özelliklerinin ortaya çıkarılması da savunma için önem arz ediyor.

TÜBİTAK MAM`da kurulan lazer sistemi, olası kimyasal ve biyolojik saldırılarının çok önceden haber alınması, tespit edilmesi, teşhis ve alarm sistemleri ile son derece kapsamlı savunma avantajı geliyor.

Bu teknolojik üstünlük ile Türkiye, sadece süper güç olarak nitelenen ülkelerin sahip olduğu bir teknolojik düzeyi yakaladı. Ülkemiz, bu teknolojiyle savunma alanında devrim niteliğinde sayılabilecek bir aşama kaydetti.`

Lazer sistemini, DPT desteğiyle tamamen milli olanaklarla ve Türk mühendislerin katkısıyla ürettiklerini bildiren Baykara, söz konusu teknolojinin savunma sanayinde ilgili birimlerle görüşerek projelendirme sürecini başlatmak istediklerini kaydetti.

SİVİL UYGULAMALAR İÇİN DE KULLANILACAK

Geliştirdikleri teknolojinin sivil uygulamalar için de kullanılabileceğine dikkati çeken Baykara, şunları söyledi:

`Teknolojinin özellikle uzay, atmosfer ve iklim araştırmalarında önemli bir yeri bulunuyor. Örneğin, ekibimiz son olarak İzlanda`daki yanardağdan fışkıran toz bulutlarını inceledi.

Bu tozların fiziksel özelliklerini, incelemelerini yaptık. Aynı şekilde Sahra Çölü tozlarını da yakından takip edebiliyoruz. Uzaktan algılama sisteminin, pek çok endüstriyel uygulaması bulunuyor. Havadaki kirliliği, petrol ve doğalgaz boru hatlarındaki olası bir sızıntıyı da uzaktan tespit ve teşhis edebiliyor. Teknolojimiz, çok hassas seviyede bu gazların varlığını tespit ederek alarm verebiliyor.`

TÜBİTAK MAM`da genç yeteneklerden oluşturdukları 10 kişilik ekiplerinin sistemi kurduğunu anlatan Baykara, `Geliştirdiğimiz teknolojiler, dünyaya pazarlanabilecek bir seviyeye geldi. Amacımız yüzlerce genç araştırmacıdan oluşan bir lazer sistemi merkezi olmak` diye konuştu.

GÖKYÜZÜNE NANO BOYUTTA DALGA BOYLARI GÖNDERİYOR

Prof. Dr. Kerim Allahverdi de uzaktan algılama sisteminin optik yöntemler temelli bir sistem olduğunu belirtti.

Nano boyutlardaki dalga boylarını gökyüzüne göndererek çalışan lazer teknolojisinin optik algılayıcılı teleskobuyla verileri topladığını anlatan Allahverdi, `Geliştirdiğimiz lazer sistemi, özel teleskop sistemleri, lazer kaynağı, veri elde etmeyi sağlayan elektronik sistemleri ve çok özel nitelikli sensörleri ile dünyadaki en ileri lazer teknolojileri ile rekabet edebilecek nitelikte` diye konuştu.
AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri