Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Büyüdükçe küçülmesini bilmeliyiz
Bu yazı  3670 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Aslan ile Öküz meyhanede demleniyorlarmış;
“Ne olacak bu istifaların hali” diye sohbet ediyorlardı.
Zaman epey ilerlemiş. Aslan’ın gözü duvardaki saate takılır takılmaz;
“Eyvah!” diyerek yerinden fırlamış. Öküz şaşkınlıkla;
“Ne oldu arkadaş?”
“Daha ne olsun?” diye kükremiş Aslan
“Baksana saat kaç olmuş. Karımdan izin almadım. Hemen eve gitmem lazım…”
“Ohooo” diye küçümseyerek Aslan’a bakan Öküz;
“Ulan sen ormanlar kralı koskoca aslansın ve karıdan korkuyorsun. Bak ben korkuyor muyum?”
Aslan, Öküz’e şöyle bir bakmış.
“Tabi korkmazsın, seni evde bir inek bekliyor; beni ise dişi bir aslan…”

Evet, erkekler arkadaşlarıyla beraber takılabilirler. Yeter ki, nerede kiminle olduğunu gizlemesin. Samimi ve açık olmak gerekir. Aldatma ve kaçamak seviyesinde olan hususları hoşgörü gösterelim demiyorum. Asıl olan eşinle ve çocuklarınla hoşça vakit geçirebilmek. Bunu yaparken de eşler birbirlerini çok sıkmamalılar. Algıları son derece açık olan çocuklarına da iyi birer örnek olmalıdırlar.

“Erkekler ev işi yapmalı mı yapmamalı mı?” Ne yazık ki iki yaklaşım da yuvadaki mutluluğa katkı sağlamaz. Eşleri birbirlerine karşı cephe almaya sevk eder. Gerektiğinde eşlerin birbirlerine yardımcı olması en başta kendi ilişkilerine fayda sağlar. Bu dayanışmanın o evde yetişen çocukların kişilik gelişimine olumlu katkısı oldukça fazladır.

Annesi yorgun veya hasta olduğunda babasının ona nasıl şefkatle yaklaştığını gören çocuk, hem annesine karşı daha merhametli olur hem de ileride evleneceği eşiyle hayatı her alanda paylaşmayı kavrar. Babası yardıma ihtiyaç duyduğunda elinden gelen desteği veren annesine ise hayranlığı artar; yardımlaşmayı, dayanışmayı, dostluğu ve vefayı ilk önce baba evinde öğrenir.

Erkeğin hanımına yardımcı olması; hastalık, çalışma vb nedenlerle mecburi hale geldiğinde dahi hanımlar üsluba dikkat etmeli. Kendini ev işlerine yardımda zorunlu hisseden erkek çok fazla istekli davranmayacağı gibi onu bu duruma sokan şartlara da karşı çıkabilir. Oysa hanım üslubunu bildiğinde ve nezaketle eşinden ricada bulunduğunda yardımlaşma anları aralarında bir muhabbet ve paylaşıma dönüşür.

Yukarıda bahsettiğim kısa hikayede olduğu gibi inek deyip geçmeyin. Zavallı hayvancıkları hakaret ederek kendimizi yüceltemeyiz. Büyüdükçe küçülmesini bilenlerden olmalıyız.

 

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri