Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Bugün, Gaziler Günü; Kutlu Olsun..
Bu yazı  5620 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

92 yıl önce bu gün, yani 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM aldığı kararla, ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e Gazi ve Mareşal unvanlarını veriyor. Ülkemizde ve dünyada “gün” etkinlikleri ile birçok konuya dikkat çekilip, tanıtım ve içeriğinin yanı sıra kutlamaları yapılmaktadır.

Binlerce şehit ve gaziye sahip ülkemizde, onurla yaşamını sürdüren gazilerimiz için bir etkinlik gününün olmamasına dikkat çeken, gazilerimize ait sivil toplum kuruluşları, manevi anlamı olan bu günün onurunun gazilerimizle paylaşımını sağlamak için 2002 yılında TBMM kararı ile 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak, yasalaştırılmıştır.

Şehitlik ve Gazilik makamları, erişilmesi zor kutsal bir makam olarak tarihimizde her daim onurlandırılıp, nurlandırılmıştır. Bu günde de şehitlerimizi saygıyla anıp, gazilerimizi onurlandıracağımız bir gerçek, ama yeterli mi?

Şehit Aileleri ve Gazilerimizin yaşam içerisinde karşılaştıkları zorlukları aşabilmeleri ve yaşam seviyelerinin yükseltilebilmesi için çağdaş ve yeni projeler üretmemiz gerekmiyor mu?
“Ya istiklal, ya ölüm!” bu yürekle kurtuluş savaşını yaşayıp, bugünkü Cumhuriyetimize ve sınırlarımıza sahip olanların evlatları bizler değil miyiz?

Vatanı ve milleti için gözünü kırpmayan, destanlar yazdıran şanlı ordumuz, sadece kendi vatanı için değil, dünya barışı için de varlığını ortaya koyup, bu mücadelelerde Şehit ve Gazi kazanımlarının onuruna nail olmuştur.

Mehmetçik, 1950-1953 yıllarında Kore’de,1974 yılında yine barış için Kıbrıs’ta, BM kararlarıyla Bosna-Hersek, Kosova, Somali’de şanlı bayrağımızı dalgalandıran, bu milletin bağrından çıkan Türkiye Cumhuriyeti Ordusu.

Sayfalara sığdıramayacağım kadar kahramanlıklara imzasını atmış, Destanlar yazdırmış Yüce Türk Milletinin kahraman evlatları; Ne yaparsak yapalım, hak ettiğiniz değeri size vermemizin imkanı olmadığını biliyorum. O değeri hangi ölçüye alabiliriz ki?

İşgal ve esaret zincirlerinin korkulu rüyası kahramanlarımız; Bugün Gaziler Günü, KAHRAMANLIK Günü, sizin gününüzdür. Ben de onurunuzda, bu günün anlamıyla sizleri kutluyorum. Ekrem ÖRSOĞLU

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri