Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Akil İnsan nasıl olunur?
Bu yazı  6220 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

İktidar, PKK sonunu çözmeye oldukça niyetli ve iddialı. Her geçen gün yeni bir yöntem deneniyor. Akil adamlar nedir? Çözüm sürecinde neler yaşanıyor? PKK, Öcalan’ın silah bırakın çağrısına yanıt verdi. Murat Karayılan yaptığı açıklamalarda Öcalan’ın serbest bırakılması önceliktir dedi. Silahları bırakın veya gömün dediler. Kandil’den hemen cevap gecikmedi. Atılan adımlar tek taraflı olmayacak, karşılıklı olacak açıklaması geldi. Belli ki öyle kayda değer bir şey olmadı.

Bir de akil adam, tabiri çıktı. Sonra akil sadece adamlardan olmaz diye kadınlar da işin içine girdi. Böylece akil adam yerine akil insan tabiri litaratüre girmiş oldu. Peki kimler yer alacak bu listede merak konusu oldu. Hatta sosyal medyada akil adam isimleri verilirken dalgalar da geçildi. Ne isimler dolaştı dilden dile. Hiç olmayacak kişiler bile ağıza alınır oldu.

Akil Adam, gerek tecrübesi, gerek bilgisi, gerek de yaşı itibariyle belirli bir alanda sözü dinlenen, otorite durumunda olan, yaklaşım ve çözüm önerilerine değer verilen, sayılıp, sevilen, uzman ya da duayen kavramından farklı olarak içinde kamil insan kavramını da barındıran kişidir.

Akil adam kullanımı aslında kültürümüzde var. Özellikle töre kültüründe şeyh, şıh, ağa, hoca, dede, gibi insanlar bulunduğu bölgede saygı duyulan, sözüne itibar edilen insanlardı. Bir anlaşmazlık, bir kargaşalık çıktığında çözüm üretirler ve tarafları barıştırırlardı. Bazılarına ceza bile keserlerdi. Kan davalarını sona erdirmek için vali, kaymakam, komutan yanlarına akil adam tabir edilen kişileri de alıp işe koyulurlardı. Çoğu zaman başarılı da olunmuştur.

İktidarın akil adam faktörünü kullanması acaba meclisle bu işi götüremeyeceğini anlaması olabilir mi? Akil insanlar halkın sesi oluyor da, seçimle gelen milletvekilleri kimi temsil ediyor? Milletvekilleri akil insanlar değil mi? Yoksa ayrı bir halk meclisi mi oluşturuluyor? Bu sorulara cevap aramak gerekir diyorum.

PKK sorununun çözülmesini tabi ki, can-ı gönülden istiyoruz. Benzer sorunları yaşayan ülkelere bakmak, onlar nasıl üstesinden gelmiş, kullandığı yöntemleri kendimize uyarlamak olabilir. Unutmayalım vermeden bir şey alamazsınız. Halk merak ediyor, neleri vermeyi taahhüt ettiniz, onları açıklayın. Yıllar önce taviz verilseydi önceki iktidarlar da sözde sorunu çözerdi zaten.

Sevgiyle kalın, Eser ÜRKÜT.

1 yorum
  • avatar Celal Yalçın
    22 Nisan 2013
    #1

    Elbette birazcık aklı olan her insan terörden kurtulmak ister. Meclisi oluşturan bu halk aynı zamanda ülkemizin akil insanlarını seçip meclisi oluşturmuştur. Meclisteki seçilenlere bunlar akil insan değildir deme şansımız varmı ? O zaman Türk halkına hakaret etmiş oluruz.
    Bizi terettüde düşüren ise; TBMM varken AKP ‘nin sözcülüğünü yapanların arasın a birkaç tane de ismi herkes tarafından bilinen Sanatcıları koyarak akil insan gurubunun oluşturulması. Toplumun tüm kesimini temsil etmemesi. Çoğunlukla AKP sözcüleri gibiler. Saklanacak bir durum var ki TBMM devreye sokulmuyor, toplumun tüm kesimini temsil eden akil insan da oluşturulmuyor. Kısaca muhalefet edeceklere yer yok . O da tüm toplumu bunlar birşeyler saklıyor diye kuşkuya hatta korkuya itiyor.
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri