Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Giritli Teyze
Bu yazı  1.4980 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Bodrum Kalesi’ni sağınıza aldığınızda, barlar sokağını geçip, deniz kenarına ulaştığımız bölge, Kumbahçe Mahallesi’dir. Burası genelde Girit’ten gelen Türklerin yerleştiği yerdir. Halikarnas Disko’yu geçince Zeki Müren’in evinin olduğu yere, Paşa Tarlası adı verilmiştir. Şalvarağa Tepesi , yeni yapılan liman, Akçebük, Bodrum Belediyesi Yelken Kulübü ve İçmeler, tekne yapımıyla ünlü tersaneler bölgesi..

Sıcak yaz günlerinde denize girmek ve büyük okaliptüs ağaçlarının altında serinlemek için yıllardır gittiğimiz yer ise Giritli Teyze’nin mekanıdır. İşletemediği bu restaurantın işletmeciliğini altı yedi yıldır kiraya vermiş olsa da, bizim için her zaman Giritli Teyze’nin Yeri olarak kalacaktır.

Nezahat Hanım, nam-ı değer Giritli Teyze’nin babası Giritli, annesi İstanköy’lü (Kos Adası). Anne ve babası evlenince İstanköy’de yaşamayı tercih etmişler. Karısını ve çocuklarını alıp 64 yıl önce Bodrum’a göç etmişler. Yıllar geçmiş, çocuklar büyümüş. Giritli Teyze, Bodrum’lu Günel ailesinin oğluyla tanışmış ve bir süre sonra evlenmişler. Genç adam, Bodrum’lu süngercilerden topladığı süngerleri İzmir ve İstanbul’a satarak ailesinin geçimini sağlamış. Daha sonra Türkiye Şeker Fabrikaları’nda işe başlamış.

Giritli Teyze, italyanca ve rumca bilen çok becerikli bir kadınmış. Evliliğinin ilk yıllarında bir rahatsızlık sonrası bir gözünü kaybetmiş. O azimli kadın buna rağmen kocası ile şehir şehir dolaşırken komşularına, arkadaşlarına elbiseler dikip aile bütçesine katkıda bulunmuş. Kocasının memuriyet hizmeti bitince 25 yıl sonra Bodrum’a geri dönmüşlerdir.

Ege Bölgesi’ndeki geleneğe göre aileler kız çocuklarına sahildeki, erkek çocuklarına ise bağ, bahçe gibi diğer yerleri verirlermiş. Turizmin gelişmesi ile sahiller değerlenmiş ve kızlar bu sayede zengin olmuşlar. Giritli Teyzenin kayınpederi ise kıyıdaki yerlerini oğluna vermiş. Aile Bodrum’a döndüklerinde İçmeler, Akçebük koyundaki mandalina, incir ağaçları, üzüm bağları içinde bulunan evlerine yerleşmişler. Giritli Teyze, denize yakın bir yere annesi ile iki okaliptüs ağacı dikmiş. Onlara Ana-Kız Ağaçları demişler. Şimdi biz o ağaçların altında sıcak yaz günlerini serinleyerek geçiriyoruz.

Zaman ilerlerken sahili değerlendirmişler. Giritli Teyze’nin eşi yıllar önce geçirdiği bir kazada ayağından sakatlanmış, yürürken zorluk çekiyormuş. Çocuklar ellerinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışmışlar. Ama bir süre sonra Giritli Teyze işe el koymaya karar vermiş. Bahçenin bir kenarına büfe yapmış, servisi genişletmiş, arka bahçeye pansiyon olarak değerlendireceği bir ev yaptırmış, ve Giritli Teyze’nin yeri hayatımıza böyle girmiş.

Sabahları erkenden kalkıp alışverişe giderken o gün neler pişireceğini planlar, dönüşte çalışanlara yapacakları işleri anlatır. Kendisi de büyük bir titizlikle her şeyi kontrol ederdi. Özellikle irmik ve aşure tatlıları çok beğenilirdi. Elleriyle seçip pişirdiği balıkların lezzeti bir başkaydı. Günün her saati misafirlerini ağırlamak için koşup dururdu. Giritli Teyze, hala pansiyon işletiyor.

Bazı insanların yaşının hiç önemi yoktur. Onlar her yaşta hayatımızda yer alırlar, bize örnek olurlar ve nesiller boyu adları anılır, yaptıkları anlatılır. İşte ben de, beni kırmayıp annesi Giritli Teyze’yi ve ailesi hakkında bu bilgileri bizimle paylaşan Mehmet beye, Giritli Teyze’nin yaşını soramadım.

Her gününüz dünden daha iyi olsun..
Zeren Dağdeviren.

giritli-teyze

giritli_teyze

4 yorum
 • avatar Nesrin Korucu
  05 Aralık 2014
  #1

  Gerçekten de yıllar önce geldiğim Halikarnassos un bu nadide mahallesinde, hem rahatça denize girdiğimiz, hem de Giritli Teyze’nin güzel yemeklerinden yediğimiz bu mekan için çok güzel bir tarihçe olmuş, teşekkürler. Korunması gereken bir mekan.

 • avatar Selma Seven
  12 Aralık 2014
  #2

  Bodrum’u Bodrum yapan eski mekanlardan biridir. Bu arada Giritli Teyzeyi tanıma şerefine nail olduğum için ayrıca çok mutluyum ve siz Zeren Hanım o güzel anlatımınız ile böyle değerleri sayfanızda yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

 • avatar Ömer Faruk
  13 Aralık 2014
  #3

  Kalbinize ve elinize sağlık Zeren DAĞDEVİREN hanım..

 • avatar Sevgi Yılmaz
  12 Ocak 2015
  #4

  Yüreğiniz dünyayı kucaklıyor, bilginizle bizi aydınlatıyorsunuz, sevgili Zeren Dağdeviren. Teşekkürler.
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri