Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Büyük Usta, Ressam Neşet Günal
Bu yazı  7190 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Yıllar önce gazetelere bakarken, toplumsal gerçekçilik akımının önde gelen ismi Neşet Günal’ın, geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdiğini okudum. Kendisiyle 1966-1968 yılları arasında, Nişantaşı’nda, L.C.C. adlı özel bir sanat okulunda tanışmıştım. Onun gibi bir ustanın iki yıl öğrencisi olmuştum.

Dersleri daima sürprizlerle dolu olurdu. Bazen ayakkabı boyacısı bir çocukla derse gelir, bize onun resmini yaptırır; bazen hava güzelse bizi alır Yıldız Parkı’na götürür, orada çalıştırırdı. Kimi günler sessizleşir, kimi günler o da bizimle resim yapardı.

Öğrenciler arasında hatırladıklarım; Tülin Serpen, Esin Korcan, Ani, İnel Dilber, Kiveli Aydınoğlu ve çok iyi dost olduğum Nevin Beykent… Nevin’i de yıllar önce kaybettik. Neşet Bey bir ara rahatsızlandı, derslere gelemedi. Yerine başkaları gelip ders verdi. Bir ara yurt dışına gittiğini öğrendim.

O olmayınca resim derslerinin heyecanı, özelliği kaybolmuştu. Ben de kursu bıraktım. Hala onun derslerinde yaptığım bir iki tablom duvarlarımı süsler. Ara sıra olsa da Usta ile dostluğumuz sürmüş, sohbetlerimiz devam etmişti.

Neşet Günal, 1923 yılında Nevşehir’de doğmuş, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Nurullah Berk ve Sabri Berkel’in öğrencisi olarak mesleki başarısının temellerini atmıştır, Paris Güzel Sanatlar Meslek Okulu’nda Fernand Leger’in öğrencisi olma şansını yakalamıştır.

Günal, tablolarında genellikle siyah, gri ve toprak renklerini kullanmış, Orta Anadolu’nun yoksul yaşamını, toplumun gerçeklerini dile getirmiştir. İnsanlar, onun kullandığı renklerle ve duruşlarıyla acılı ve zor bir yaşamın simgeleri olmuştur.

Duygularımızı en güzel yansıtan şey renklerdir. Bence bir ressam sevgisini, öfkesini, özlemini vb. şeyleri, fırçasıyla tuvali üzerinde canlandırır. Her dokunuş, her fırça darbesi, tamamlanınca bir öykü çıkar karşınıza… Onu yorumlamak, eğer ressamının duyguları sizi de aynı paralelde etkilemişse, işte o tablo ŞAHESER’dir.

Neşet Günal Türk sanatında ekol olmuş bir sanatçıydı. Sosyal gerçekçiliğin öncüsüydü. Yeri doldurulamaz büyük bir ustaydı.

Onu tanıdığım için, onun öğrencisi olduğum için kendimi çok şanslı hissetmişimdir. Ve her zaman onur duymuşumdur.

NURLAR İÇİNDE YAT USTAM…
Zeren DAĞDEVİREN
Her gününüz dünden daha iyi olsun…

ressam-neset-gunal

tablo-neset-gunal

resam_neset_gunal

neset-gunal-ressam

resim-neset-gunal

2 yorum
  • avatar Mahmut Taylan Tüfek
    23 Şubat 2016
    #1

    Yazılarınızı zevkle okuyorum bu arada ülkemizi başarıyla temsil etmiş olan insanları bizlere tanıtmanızdan dolayı size teşekkür ederim..
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri