Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
İnsanlığın üzerinden pis ellerinizi çekin !
Bu yazı  8790 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Sapkınlık, yüzyıllardır milletlerin örf, adet ve geleneklerini hiçe sayan ve toplumu geriye doğru götüren en büyük sosyal tehlikelerden birisi olmuştur. Gerek din kisvesi altında, gerek töre başlığı (gelenek ve göreneklerimizle alakası olmadığı halde) altında, gerekse medyanın nesillere angaje ettiği bir sosyal problem olma tazeliğini korumayı ne yazık ki, başarmıştır. Peki bu kadar nefret ve kinle dolu olduğumuz bir tehlike, nasıl oluyor da varlığını devam ettiriyor? Bunu incelemekte yarar var.

Öncelikle çocuk yaşta evlendirme probleminin çok olduğu topraklarımızda birey olma özelliği ve tahsil hakkı kazandırılmadığı kız ve erkek çocuklarının ailelerinin ciddi anlamda eğitimden geçirilmesi, mümkünse uzun süreli pedagojik eğitime tabi tutulması zorunluluğu aşikar bir hal almış durumda (çocukta ailede her halükarda pedagojik formasyona tabi olmalı ve devlet eliyle kontrolü sağlanmalı).

Bu şekilde, bilinçlendirilmiş ailelerin evlatları birey olmanın gerekliliklerini kazandıktan sonra gerek devletine gerekse içinde bulunduğu çevreye daha yararlı olacaktır. Bu süreç içerisinde eminim ki, birey ne bastırılmış duygusunu sapkın bir şekilde ortaya koyma imkanı yakalar, ne de çevresine zarar verebilir.

Medyaya ve Ailelere, sapkınlıka karşı mücadele de çok ciddi bir görev düşüyor. İzlediğimiz filmler, dinlediğimiz şarkılar ve birçok materyalle tabiri caizse, düzey konusunda bir çıta oluşturulması gerektiği aşikar bir durum. Çözümü ortada olan bu kadar büyük bir probleme karşı “Neden, seçmiş olduğumuz vekiller, uzmanlar, eğitimciler ve diğer yetkililer önlem almıyor?” sorusunu da sormadan edemiyorum? Ya da kendi çocuklarının başına bunlar gelse bir an bile akıllarından geçer miydi bu basiretsizlik?

Belki komplo teorisi diyeceksiniz; Nesillerin yok edilmesi ve farklı yöne saptırılması mı acaba amaç? Ya da size Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe işaret ettiği “çağdaş muasır medeniyet seviyesini yaşatmayacağız” mı diyor birileri? Evet bu probleme karşı bu ülkenin kalbi olan meclisten bir önlem gelmiyor ve acı ve tehlikeli bir adım atmıyorsa ben bir eğitimci olarak bu soruyu sorarım. Ayrıca sadece benim topraklarımda da yaşanmadığını tabi ki, biliyorum bu acı hakikatlerin.

Daha Özgecan’ların acısını yaşarken, esirgeme kurumlarında ve eğitim kurumlarında haberini aldığımız vakaları duyarken bu konuda benim devletimin merkezinde nasıl bir önlem alınmaz? Din kisvesi, bastırılmış duygu derken milletime ne oluyor da çoluğa çocuğa saldırma haysiyetsizliğini (hayvanlık demiyorum çünkü hayvana hakaret olur) kendinde nasıl bulabiliyor bu insanlık hainleri?

Ne oluyor da devletim gerekli tedbiri almak yerine insanlığa darbe indirme gayretine giriyor? Bu konuda milyonlarca sual edebiliriz ama tek anladığım ve gördüğüm durum, birileri nesillerimizi benliğimizi örfümüzü adetimizi ciddi anlamda bir kılıç darbesiyle, hem de memleketin merkezinde basiretsizleştirmek istiyor.

Milletimden son arzum, bu konuda dün olduğu gibi bugün de ve yarın da tek yumruk olup, bu hataya dur desin, hem de vakit kaybetmeden. Hüseyin Bora Çelik, Tarih Öğretmeni.

sapiklik

ozgecan

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

12 Mart 2023

Viktorya, Seyşeller — Lider kripto türevleri borsası ve Copy Trade platformu olan Bitget, dünya çapında milyonlarca trader tarafından kullanılan bir... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri