Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Veda Hutbesine devam
Bu yazı  4930 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Ey müminler, size bıraktığım emanete sıkıca sarılınız, ona sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız, o emanet yüce Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim‘dir.

Ey insanlar kendinize eziyet etmeyiniz, kendinizin de üzerinizde hakkınız vardır. Ey ahali hepimiz Adem ile Havva’dan yaratıldık, Adem ise topraktan, Allah katında en kıymetli olanınız en çok iteat edeninizdir.

Ey inanlar yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz, vazifeni ifa ettin diye şehadet ederiz; Bunun üzerine peygamber efendimiz şehadet parmağını gökyüzüne kaldırıp sonra da cemaat üzerine çevirerek üç sefer şait ol yarab diye buyurdular.

Peygamber efendimiz; Ben Abdullah oğlu Muhammed’im. Mekke’liyim, benden sonra nebi yoktur. Ölümüm bana haber verildi. Dünyadan ve sizlerden ayrılma vakti geldi, Allah’ıma kavuşacağım için seviniyor, ümmetimden ayrılacağım için üzülüyorum.

Ey ahali, vasiyetimi dinleyiniz, ezberleyiniz, saklayınız, burada olanlarınız olmayanlarınıza bildirsin. Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim‘de sizlere helal ve haramı bildirdi, artık siz onun helalini helal, haramını haram biliniz ve onun hükümlerini yerine getiriniz.

Sizleri Allah’ın nimetlerinden uzaklaştıran cehennem azabına yaklaştıran kötü ve şehvet duygularından nefsinizi uzak tutun.

Ey ahali, dinimizde size verilen emanetleriniz için Allah’tan korkunuz, onlara kendi yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydiriniz zira onlar da sizin gibi et ve kandandırlar. Onlara zulüm edenlerin kıyamet gününde hasmı ben, hakimi yüce Allah’dır.

Ey ahali sizleri idare eden hayırlı kişilere o bir siyahi de olsa itaat ediniz hayırlı olduğu müddetçe asi olmayınız ey ahali abdestinizi alıp beş vakit namazınızı kılınız mallarınızın zekatını veriniz ve bilmiş olun ki, zekatını vermeyen kişilerin namazı da yok demektir.

Ey ahali serveti olan mal mülk sahibi olanlara haccı farz kılmıştır. Ey ahali dilinizi koruyunuz alçak gönüllü ve yüksek himmetli olunuz, birbiriniz hakkında kötü söz ve de gıybet yapmayınız, eğer aksi olursa herkes helak olursunuz.

Ey ahali her kim iyi bir iş yaparsa bunun sevabı kendine, her kim ise kötü bir iş yaparsa günahı da kendisine aittir. Yani herkes kendi yaptığını çeker, yoksa yüce rabbim kullarına eziyet etmez.

Ben haberimi aldım, Rabbime gidiyorum. Dininizi ve emanetinizi Allah’a ısmarladım. Ey ma’şeri ashabım ve cemaat-i ümmetim! “Esselamü aleykum ve rahmetullah ve berekatüh diyerek” buyurmuşlardır.

Bütün insanlığa hitab olan bu hutbenin içeriği ile amel ettiğimiz gün dünya beklediği huzura kavuşmuş olacaktır. Allah kulu, Mahmut Taylan Tüfek.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri