Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Avrupa Parlamentosu raporu kabul edildi..
Bu yazı  2120 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Türk askeri Kıbrıs`tan çekilsin” talebinin bulunduğu Avrupa Parlamentosu raporu kabul edildi. Raporda Balyoz Eylem Planı`na da değinildi.Avrupa Parlamentosu(AP) genel kurulu, Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye karar taslağını büyük oy farkıyla kabul etti.

Raportör Oomen-Ruijten`in bizzat sunduğu değişiklik önergesini son dakikada çekmesiyle, Türkiye aleyhine ağır ifadeler içeren Kıbrıs paragrafı belgede aynen korundu.

Belgede, Kıbrıs`taki müzakerelere katkı için Türkiye`den “adadaki askerlerini derhal çekmeye başlaması, KKTC`ye yerleşen Türk vatandaşları sorununu çözmesi ve kapalı Maraş bölgesini Rumlara açması” istendi.

Kabul edilen bir değişiklik önergesiyle Kıbrıs`ta BM gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakerelerini aktif olarak desteklemesi için Türkiye`ye yapılan çağrı, ilgili tüm tarafları kapsayacak şekilde genişletildi.

AP Türkiye Raportörü Oomen-Ruijten`in de katıldığı değişiklik önergesiyle, “Balyoz Darbe Planı” da belgeye dahil edildi.

Bağlayıcı nitelik taşımasa da yenilenen AP`nin ilk Türkiye kararı olması açısından önem arz eden belgede, “AP`nin Ergenekon suç ağının ve Balyoz Planının iddia edilen boyutlarından endişe ettiği” belirtilerek, bu davanın “Türkiye`de demokratik kurumların işleyişine ve hukukun üstünlüğüne güveni artırma fırsatı sunduğu” ifade edildi.

“Türkiye`nin kapsamlı bir anayasa reformuna hayati ihtiyaç duyduğu” kaydedilen kararda, insan haklarını ve temel özgürlükleri güçlendirecek yeni bir anayasa için hükümetin ara verdiği çalışmalara devam etmesi, muhalefet, sivil toplum ve tüm azınlıkların bu sürece katılması istendi.

DTP`nin kapatılmasından ve parti üyelerine yönelik son tutuklamalardan “üzüntü” duyulduğu belirtilen belgede, Türkiye`de siyasi partilerin kapatılmasını düzenleyen yasaların Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonunun önerileriyle uyumlu hale getirilmesi çağrısı yapıldı.

Kararda, “Yargının vakit geçirilmeden kapsamlı reforma tabi tutulması, Türkiye`nin modernleşme sürecinin başarısında hayati önem taşımaktadır” denilerek, hükümetin hazırladığı yargı reformu stratejisinin vakit geçirilmeden uygulanması talep edildi.

Belgede, “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun(HSYK) temsil gücünü, objektifliğini, tarafsızlığını ve şeffaflığını güvence altına alacak şekilde yeniden yapılandırılması” istendi.

Anayasa Mahkemesinin askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etmesinden “derin üzüntü” duyulduğu belirtilen belgede, bu kararın “Türkiye`de reform çabalarına ciddi darbe vurduğu” görüşüne yer verildi.

“Ordunun siyasete ve dış politikaya müdahaleye devam ettiği” savunulan belgede, bu durumdan “endişe” duyulduğu, “demokratik bir toplumda ordunun bütünüyle sivillerin kontrolü altında bulunması gerektiği” kaydedildi.

Belgede, Türkiye`deki terör eylemleri kınanan PKK`nın, “silahlarını bırakarak ve şiddeti sona erdirerek hükümetin siyasi inisiyatifine cevap vermesi” istendi.

Türkiye`de basın özgürlüğünün kısıtlandığı görüşünden hareketle, bundan endişe duyulduğu belirtilen belgede, örnek olarak “Ergenekon soruşturması” ile ilgili yapılan haberlere karşı açılan davalar, internet sitelerine erişimin sık sık yasaklanması ve bir medya grubuna verilen “emsalsiz ceza” gösterildi.

AP Türkiye kararında, “Basın özgürlüğünün çoğulcu bir toplumda önemli bir siyasi kültür göstergesi olduğu vurgulanır. Medya ve ticari çıkarlar arasındaki sağlıksız bağlantı ışığında yeni bir basın kanunu kabul edilmesi önerilir” denildi.

AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri