Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
SRC Belgesi nedir, nasıl alınır?
Bu yazı  6120 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

SRC BELGESİ uluslararası ve şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığı yapan, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi ticari araç kullanan şoförlerin Mesleki Yeterlilik Belgesi’dir.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan ?Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği?nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ?Araç sahibi olsun veya olmasın, Ticari Taşıt kullanma Belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır.

SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC TİPLERİ VE KULLANILDIĞI MESLEKİ ALANLAR

SRC 1: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı

SRC 2: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı

SRC 3: Uluslarası Eşya-Kargo Taşımacılığı

SRC 4: Yurtiçi Eşya-Kargo Taşımacılığı

SRC 5: Tehlikeli Madde Taşımacılığı

SRC 1 BELGESİNİ ALAN, SRC 2

SRC 3 BELGESİNİ ALAN, SRC 4

BELGESİNİ ALMIŞ KABUL EDİLİR

Sürücülüğü meslek olarak icra edecekseniz, kurumlara iş başvurusunda bulunduğunuzda aşağıdaki belgeler sizden istenecektir. Buduruma hazırlık yapınız.

Sürücü Belgeniz
Src Belgeniz
Psikoteknik Değerlendirme Belgesi

MUAFİYET’TEN FAYDALANIN !

SRC MUAFİYETLERİ:

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA FAALİYET GÖSTEREN/GÖSTERECEK TÜM SÜRÜCÜLERİN SRC BELGESİ BULUNDURMALARI ZORUNLUDUR.

BUNLARDAN;

*25.02.2003 TARİHİNDEN ÖNCE C,D,E SINIFI EHLİYET SAHİBİ OLANLAR,

*25.02.2003 TARİHİNDEN ÖNCE B SINIFI EHLİYETİ OLUP 3 YILLIK MESLEKİ TECRÜBEYE SAHİP OLANLAR (SSK,BAĞ-KUR DÖKÜMÜ VEYA TİCARİ TAŞIT KULLANMA BELGESİ İLE BELGELENDİRİLMESİ ZORUNLUDUR).

SRC BELGESİNİ EĞİTİME VE SINAVA KATILMAKSIZIN DOĞRUDAN ALMA HAKKINA SAHİPTİR.

YUKARIDAKİ TANIMLARA UYMAYAN, 25.02.2006 YILINDAN ÖNCE 3 YILLIK MESLEKİ TECRÜBEYE SAHİP OLMAYAN SÜRÜCÜLER YETKİLİ EĞİTİM MERKEZLERİ TARAFINDAN VERİLECEK OLAN EĞİTİMLERE VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’ NIN YAPACAĞI/YAPTIRACAĞI SINAVLARA KATILARAK BU BELGELERİ ALMIŞ OLMAK ZORUNDADIRLAR.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ (SRC,ÜDY,ODY) BULUNDURMA ŞARTI 31.12.2008 TARİHİNE KADAR ARANMAZ. 01.01.2009 TARİHİNDEN İTİBAREN YAPILACAK DENETİMLERDE SRC BELGESİ BULUNDURMAYAN SÜRÜCÜLERE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.

SRC BELGESİ MUAFİYETİNDEN FAYDALANMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR;

2 ADET FOTOĞRAF , EHLİYET VE KİMLİK FOTOKOPİSİ

EHLİYET SINIFI B OLANLAR İÇİN SSK,BAĞKUR HİZMET DÖKÜMÜ (2003 YILINDAN ÖNCE GİRİŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR)

YA DA TİCARİ TAŞIT KULLANMA BELGESİ FOTOKOPİSİ (2003 YILINDAN ÖNCE GİRİŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR).

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri