Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Pollyanna ve Mutluluk Oyunu
Bu yazı  1.0840 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Pollyanna karakterinin yaratıcısı Amerikan yazar, Eleanor Helen Porter olup, çocuk edebiyatı, macera ve romantik tarzda eserler bırakmıştır. Pollyanna isimli romanını 1913 yılında yazmıştır. Pollyanna serisi; 1915 yılında Pollyanna Büyüyor isimli roman ile devam etmiştir. Daha sonra Pollyanna pek çok kez beyaz perde ve televizyonlarda yer almıştır.

Polyanna 1913 yılında yayımlandığında Amerika’da en çok satılanlar listesine giriş yapmıştır. Her konuya pozitif bir açıdan yaklaşan genç bir kızın hikayesini anlatan roman, 1915 – 1920 yılları arasında ise tam 47 baskı yaparak dünya klasikleri arasına girmiştir.

Kitabın ana felsefesi en üzüntü verici ve umutsuz durumda bile mutluluk verici bir yön bulabilmek üzerine kurulmuştur. Anne ve babasını kaybeden Pollyanna baskıcı ve disiplin tutkunu teyzesi Polly’nin yanında yaşamak zorunda kalmıştır. İçinde bulunduğu şartlar Pollyanna’yı memnun etmese de her koşulda kendini mutlu edebilecek bir yön ve çıkış noktası bulmayı başarmıştır.

Pollyanna’nın en üzüntü verici ve sıkıntılı durumda dahi, iyimserliğini kaybetmeyip, mutlu olmayı becerebilmesi, etrafındakileri şaşkına çeviriyordu. Pollyanna’ya bunun sırrı sorulunca, “Mutluluk Oyunu” dedi. “Bunu bana babam öğretmişti. Ben küçükken, yardımsever bir hanım, hediye olarak bize koltuk değnekleri göndermişti. Sebebini sorduğumuzda ise bu değneklere bakıp bakıp, sakat olmadığınıza sevinebilmeniz için diye cevap vermişti. İşte o günden beri babam ve ben, en zor durumda dahi mutlaka bir iyi yan bulup mutlu olabiliyoruz”.

Pollyanna’nın sinema ve televizyonda pek çok uyarlaması yer almıştır. 1916 yılından 1918’e kadar Catherine Chisholm Cushing yönetmenliğinde Pollyanna iki yıl boyunca tiyatroda sahnelenmiştir. İlk sinema filmi 1920 yılında siyah beyaz ve sessiz olarak çekilmiştir.

1960 yılında Pollyanna’nın en çok bilinen versiyonu beyaz perdeye aktarıldı. Genç aktris Hayley Mills, Pollyanna rolüyle Oscar Ödülü’ne layık görüldü. 1971 yılında ülkemizde de “Hayat Sevince Güzel” isimli uyarlamasıyla gösterime giren filmde Zeynep Değirmencioğlu, Münir Özkul, Suna Pekuysal gibi isimler rol aldı.

Pollyanna 1973’te BBC tarafından altı bölümlük bir dizi olarak televizyon ekranlarına taşınmıştır. 1982’de Walt Disney tarafından “Pollyanna’nın Maceraları” ismi ile film olarak gösterilmiştir. “Pollyanna’nın Hikayesi” isimli Japon yapımı çizgi film serisi 1986’da yayınlanmaya başlamıştır.
Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Polyannacılık, kayba uğradığımızda, elimizde kalanları fark etme ve sevinme becerisidir. Polyannacılık bir psikolojik savunma mekanizmasıdır, aşırı olmadan yerinde kullanıldığı sürece, kişiyi kaygıdan, sıkıntıdan korur, kişinin yarına kalma ihtimalini arttırır. Polyannacılık, kendini avutmak değil, bardağın dolu yanını fark etmektir” demiştir.

Profesyonel Yönetim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Koçu Peter Mark Adams, 1987 yılında bir New York Times makalesinde “Araştırmalar Pozitif Düşüncenin Gücünü Doğruluyor” başlığıyla yayınlanan yazının alt başlığı ise daha açıktı: Polyanna haklıydı. Adams; “Bu birçok insan için depresyon anksiyete nevroz gibi akli sorunların incelenmesi ile ilişkilendirilen psikolojinin aynı zamanda akli sağlık ve esenlik üzerine de çalıştığının göstergesi olmuştur”.

Cezayir asıllı Fransız yazar Albert Camus; “Mutluluk, bizi zorlayan kadere karşı kazanılan zaferlerin en büyüğüdür”.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri