Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Kuşburnu; C vitamini deposu
Bu yazı  1.1400 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

kusburnu

 Kuşburnu genel olarak Gül Meyvesidir. Halk arasında Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Peyzaj açıdan hoş görünümlü, gülgillerden, ömrü; Ortalama 30-40 yıldır. Yaşam süresi ise çok uzundur. Doğada 300 yıllık Kuşburnu çalısı olduğundan bahsedilmektedir.Kuşburnunun tarihi gülün tarihi ile eşzamanlıdır. Bir kuşburnu türü olan Rosa Damasena saflık ve temizliğin simgesi olarak M.Ö. Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmiştir. Anavatanı Anadolu ve Akdeniz Havzasıdır. Kuşburnu’nda hiçbir meyvede olmadığı kadar C Vitamini bulunuyor.

İçeriği

Kuşburnu; Potasyum, Sodyum, Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum gibi elementler içermesi yanında özellikle olgunlaşma döneminde yüksek oranda şeker (% 11, 39) ve Protein (% 9,82) ihtiva etmektedir. Kuşburnu’nda Vitamin C’ye ilave olarak B1 ve B2 Vitaminleri E ve K Vitaminleri ve ayrıca Karoten olduğu bildirilmektedir.

Yan etkisi yok

Kuşburnu’nda hiçbir şekilde insan sağlığına zararlı Pestisit ve ağır metallerin (arsenik, kadmiyum, kurşun ve cıva gibi) bulunmayışı ona güvenli bir şekilde bebek gıdası olma özelliği kazandırıyor.

Nelere iyi gelir?

Kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, vücudun hastalıklara karşı direncini artırma gibi özelliklerinin yanı sıra Kuşburnu; hemaroid, ülser gibi hastalıklara da şifa oluyor. Kanı temizler, bağırsakları yumuşatır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı yararlıdır. Romatizma ağrılarını giderir ayrıca basur tedavisinde iyi sonuç verir. Marmelatı alyuvarların hızla çalışmasını sağlar. Kuşburnu çayı ise hastalıktan yeni kurtulmuş bedene kuvvet verirken soğuk algınlığına, böbrek ve mesane üşütmesine de iyi gelir..

Sütü sevdirirken

Meyvesi lezzetli, tatlı ve mayhoştur. Özelikle sütü sevmeyen çocuklara ve yetişkinlere sütün sevdirilmesi amacıyla meyve aroması ilavesi yoluna gidilmiş, bu amaçla da kuşburnu konsantresi kullanılır.

Kuşburnu bize yabancı değil, çayını ve marmeladını severek tüketiyoruz. Hatta bazıları sabah kahvaltılarında krem çikolatadan uzaklaştırmak istedikleri çocukları için kullanıyor ve hayli başarılı da oluyorlar. Bütün annelere tavsiye ediyoruz.

1 yorum
 • avatar İsim (Zorunlu)Mustafa ÇAM
  17 Nisan 2011
  #1

  Merhaba;
  Kuşburnu denilince Rosa canina türünün meyveleri anlaşılır; Türkiye florasında bulunan tür, alttür ve tür melezlerinin sayısı kırkı geçer, tümüne de kuşburnu denilir. Rosa rugosa, Türkiye’ye ait bir tür değildir; Avrupa kaynaklıdır; çiçeklenme dönemi uzun, iklim istekleri fazladır. Çiçeklerinin tozlaşabilmesi için hava neminin yüksek olması gereklidir. Örneğin Orta Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde açan çiçeklerin büyük kısmı meyve oluşturur; Karadeniz’den aşağılara inildikçe havanın nispi nemi düşer, meyveye dönüşen çiçek sayısı azalır; Orta Anadolu’da (Eskişehir-Erzincan arası) Haziran ayı yağışlı geçerse yalnızca ilk açan birkaç çiçek meyve tutar; iklime aşırı bağımlılığından dolayı güvenilir bir meyve üretici tür değildir; meyvelerinde kuru madde düşük, su fazladır; kuru maddenin düşüklüğü meyve içeriğindeki C vitamini ve başta fosfor olmak üzere tüm minerallerin düşük olmasına nedendir.

  Bizim elimizdeki kuşburnu Rosa canina türü; seçilmiş bitkilerden üretildi; meyve uzun-silindirik; meyve eti kalın, çekirdek sayısı az; bitkide meyveler dışa dönük oluşmakta; meyve rengi ve olgunlaşması birörnek; 1 600 m ve daha yüksek rakımlardan toplanan tohumlardan üretildiği için Türkiye’nin her yerinde verim verir, yaşar. Kök boğazından sürgün verir. Çalısı büyük olmaz.

  Bizim elimizde Rosa multiflora türü de var; klasik olarak gül anacı olarak kullanılan bir tür; kök boğazından sürgün vermediği için üstüne kuşburnu aşısı da yapılabilir; kaliteli meyve üretimi için bu yöntem daha uygundur; çalılaşma eğilimi ortadan kalkar; tesis, klasik meyve bahçesine daha çok benzer, idaresi-bakımı kolaydır. Şu anda elimde 5 bin adet Rosa canina + 5 bin adet Rosa multiflora var. Mayıs ayı sonunda 40,50 bin aset fidem olacak. İsteyen herkese gönderilir.

  17.04.2011

  Mustafa ÇAM
  Sivrialan Köyü
  Şarkışla/SİVAS

  Tel: 0346 597 41 46
  Cep: 0532 558 30 26
  mustafacam959@gmail.com
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri