Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Çocuklarda beslenme, hemen her evde sorundur
Bu yazı  2430 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Beslenme eğitimi bebeklikte başlar. Çocuklukla devam eden süreç her evde problem oluyor. Yedi, yemedi, iştahı yoktu derken, bir de bakarsınız ki anneler ellerinde kaşıkla çocuğun peşinde koşturuyor, bir tas çorbayı bitirmesini sağlamak bile zaman alıyor.

Okul öncesi dönemde çocuğa yeme konusunda ısrarlı davranmak yemek sürecinin çocuk-ebeveyn arasında olumsuz ilişkilerle ve zıtlaşmalarla savaşa dönüşmesine neden olur. Yemek için ödül ya da ceza gibi tutumlar, yeme davranışı üzerinde olumsuz etki yaratır, çocuk yemekten iyice soğur.

Yemek düzeni ve kurallar belli olmalı. Zevkli ve özenli bir sofra hazırlanmalı, tüm aile yemek saatinde bir araya gelmeli.

Televizyon karşısında yemek engellenmeli. Çocuğun ebeveyn kuralları dışında kendi seçimlerini yapmasına da izin verilmeli, kendi kendine yeme davranışı desteklenmeli.

Annenin çocuğu beslemesi ve yemek sırasında eleştirmesi çocuğun iştahını kapatır.
Çocuk bir gün yemeğini çok güzel yerken başka bir gün daha az yiyebilir. Hastalık ya da özel bir durum olmadıkça bu seçim makul karşılanmalıdır.

Çocuğun yemek istememesine ebeveynler aşırı tepki göstermemeli. Aksi durumda çocuk anne-babasının dikkatini çekmek için yemek seçmeye yönelir. Ebeveynler sakin ve kararlı davranarak sorunu çözmeye çalışmalı. Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesinde anne-babanın tutarlılığı ve ona iyi örnek olması önemlidir.

Çocuğa yemeklerden bir saat önce meyve suyu, bisküvi, su gibi iştah kapatan şeyler verilmemelidir. Sofrada çocuğun yeme davranışı eleştirilmemeli, başka çocuklarla kıyas yapılmamalı.

Çocuk için küçük tabaklar kullanılmalı, tabak çok doldurulmamalı. Geçici olarak bir yemeğe düşkünlük ya da reddetme, okul öncesi dönemde rastlanılan bir sorundur ve çocuğun bağımsızlığının ifadesidir. Bu dönemde ailenin zorlayıcı olmaması, reddedilen besinin bir süre sonra tekrar denenmesi gerekir.

Dengeli beslenen, yani her gün süt ürünü, tahıl, et, meyve-sebze tüketen çocuklarda, beğenilerine göre grup içinden seçim yapmalarına olanak sağlanmalı.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

22 Ekim 2020

Roza Arı'nın ailesi Türkiye'de SMA ile mücadele eden bin civarında anne babadan sadece bir tanesi. Roza 07 Mayıs 2020 tarihinde dünyaya geldi. Şimdi 5,5 aylık olup doğuştan T... devamını oku

 

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

30 Eylül 2020

Merhaba, 2020 Yazına veda ettiğimiz bu günlerde, sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Her yaz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki Antik şehirleri ve ilgimi çeke... devamını oku

 

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

Saadete kutlu yürüyüş (1. Bölüm) Rüyaların tılsımına hepimiz elbet inanırız, iyiye veya kötüye yorarız zaman zaman; Bazen “hayırdır inşallah” diyip birkaç gün etkisinde ka... devamını oku

 

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

Yaradır insanın içi… Kabuk bağlamış yaralarına merhem olmak isterken tekrar tekrar koparır kabukları. Acıtır, kanatır siler gözyaşlarına. Derdine çare ararken dertlenir ke... devamını oku

 

Aslıhan Uğur

 

 

  Aslıhan UĞUR   aslihanugur81@hotmail.com

 

20 Ekim 2020

Benim hayvan dostu olduğumu tanıyanlar çok iyi bilir. Biri evde dört tanesi ofiste olmak üzere toplam 5 kedim var. Sokaktaki canlarımın sayısını inanın ben bile bilmiyorum. G... devamını oku

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri