Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Tekel işçileri haklarını mahkemede arayacak..
Bu yazı  30 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...


Yapılan son görüşmeden de uzlaşma çıkmayınca, 4C`nin iptali için dava açılması kararlaştırıldı. İşçi ve memur konfederasyonları 4/C uygulamasının iptali için Danıştay`da iptal davası açacak.İşçi ve memur konfederasyonları Tekel işçileri ile dayanışma amacıyla bir dizi karar aldı.

Türk-İş, DİSK, Türkiye KAMU-SEN ve KESK Genel Başkanları Tekel işçilerinin durumunu görüşmek üzere TÜRKİYE KAMU-SEN Genel Merkezi`nde bir araya geldi.

Alınan ortak kararları açıklayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, toplantıda Başbakanın 4/C uygulamasından geri adım atılmayacağı yönündeki yaklaşımının değerlendirildiğini ve konfederasyonların 4/C gibi “kuralsız, güvencesiz ve hukuka aykırı“ uygulamalar yürürlükten kaldırılıncaya kadar mücadeleye devam edilmesi kararı aldığını söyledi.

Kumlu, konfederasyonların Tekel işçilerinin sorunları konusunda hükümete “inatlaşmayı bırakarak sağduyulu davranma, diyaloğu sürdürme konusunda çaba sarfetme, toplumun çeşitli kesimleri arasında husumet oluşturmaya yönelik söylemlerden vazgeçme ve sorunun masa başında çözülmesi için duyarlılık gösterme çağrısı yaptığını“ ifada etti.

Konfederasyonların“kuralsız ve güvencesiz çalışmanın simgelerinden“ biri olan 4/C uygulamasının iptali için hukuki sürecin başlatılmasına ve bu çerçevede Danıştay`da iptal davası açılmasına karar verdiğini bildiren Kumlu, şunları kaydetti:

“Eylemi tabana yaymak için konfederasyonlara bağlı sendikaların temsilcilerinin Türkiye`nin dört bir yanından, bölge ve illerden 20 Şubat 2010 tarihinde Ankara`da olmalarına, dayanışmak ve eylemlerine destek vermek için aynı gece TEKEL işçileriyle sabahlamalarına karar verilmiştir.

Konfederasyonlar gerçekleştirilebilecek her yerde `Tekel işçilerinin mücadelesine destek veren ve güvencesiz çalıştırmayı protesto eden` yazılar içeren siyah pankartlar asılması çağrısında bulunmaktadır.

Konfederasyonlar yetkili kurullarını toplayarak çalışma yaşamının tüm sorunlarına ilişkin ortak bir mücadelenin daha etkin sürdürülmesi konusunda görüş belirleyecek, bu görüş 22 Şubat 2010`da DİSK Genel Merkezi`nde saat 11.00`de yapılacak olan konfederasyon toplantısında ortaklaştırılacaktır.“

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Mustafa Kumlu, “Tekel işçilerinin memur sendikalarına üye olmasına karşı çıkıyor musunuz?“ sorusu üzerine, Başbakan Erdoğan ve ilgili bakanlarla yaptıkları görüşmelerde bu konuya açıklık getirdiklerini söyledi.

TEKEL işçileri talepleri doğrultusunda nereye dağıtılırsa dağıtılsın, gıda iş koluyla hiçbir ilgilerinin kalmayacağını vurgulayan Kumlu, “Onun için TEKGIDA-İŞ Sendikamızın gelir yada üye kaybetmesi söylemleri doğru değildir“ dedi.

Türkiye KAMU-SEN Genel Başkanı Bircan Akyıldız da bu soru üzerine, “Burada üç kuruşluk hesap yapılarak Tekel işçilerinin kutsal mücadelesi kırılmak istenmektedir. Bunu yakışıksız bulmaktayız“ diye konuştu.

Kumlu, TEKGIDA-İŞ Sendikası`nın da konfederasyon başkanlarının aldığı kararları uygulayacağını söyledi.

“Tekel işçilerinin eylemi sona erdirilmezse müdahale edileceği“ yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Kumlu, “O bizim işimiz değil, o hükümetin işi. Müdahale edip etmemeye ülkeyi yönetenler, hükümet karar verecek. Bu konuda bizim yorum yapmamız uygun olmaz“ diye konuştu.

AA

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

11 Kasım 2019

Öğretmenliğimin ilk yıllarına rastlar, Rize’nin Gündoğdu ilçesinde, Gündoğdu Merkez İlkokulu’nda üçüncü sınıfları ... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

30 Ekim 2019

“Şuur altı” sloganı ile her konuda akıl fikir yürüten Sigmund Freud der ki; “Atalarımız, milyonlarca yıl önce dört... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

11 Kasım 2019

Mustafa Kemal ATATÜRK, o yaşanılmış bir tarihtir. Öylesine bir tarihtir ki, inkârı silinmesi yok edilmesi veya yok... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar