Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu ve Atatürk Köşesi’nin Açılışı
Bu yazı  496 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Muğla Menteşe Düğerek Mahallesi’ndeki İlköğretim Okulu Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu ve Atatürk Köşesi’nin açılışı Vali Amir Çiçek ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Muğla İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit ve gazilerin hatıralarını canlı tutmak ve genç nesillere aktarmak amacıyla Şehit Halil İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulunda yaptırılan “Atatürk ve Şehitler Köşesi” törenle açıldı.

Her şey okul yönetiminin geçtiğimiz yıl Muğla Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan’ı ziyareti esnasında okul içindeki şehitlik ve Atatürk köşesinin yenilenmesi ile ilgili konunun gündeme gelmesiyle başladı. İl Jandarma, Muğla’ya Hizmet Vakfı, Valilik ve Milli Eğitim kurumları tarafından okulun Atatürk ve Şehitlik Köşesi’nin yeniden düzenlemesi için çalışma başlatıldı.

Bulunduğumuz okulun adı “Düğerek İlkokulu” adını taşırken 1981 yılında, Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’nun adı verilerek “Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu”, 1998-1999 öğretim yılında 8 yıllık eğitime başladığından “Muğla Merkez Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu” olarak eğitim öğretime devam etmektedir.

İbrahim Karaoğlanoğlu, 1924 Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi. Babasının adı Süleyman, Annesinin adı Havvaana’dır. 1943 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi’ni bitirerek 1 Temmuz 1943 tarihinde Kara Harp Okulu’na girdi. 30 Ağustos 1945 tarihinde Piyade Asteğmen rütbesiyle mezun oldu. 28 Şubat 1946 tarihinde Teğmen, 30 Ağustos 1968 tarihinde Albay rütbesine terfi etti. Bu rütbelerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Takım, Bölük ve Alay komutanlıkları ile Kara Harp Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı’nda Kıbrıs’a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri 50. Piyade Alayı’nın komutanı idi. 21 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs’ta çarpışmalarda şehit düştü.

Türkiye’nin 29 değişik noktasında ve Kıbrıs’ta ismi birçok okula, caddeye ve meydana ismi verilen Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Düğerek Mahallesi’ndeki İlk ve Ortaokuluna da verilmişti. Küçük müze şekline dönüştürülen köşede şehidin hatıraları isminin verildiği okulda yaşatılacak.

Törene Vali Amir Çiçek‘in yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Şehit yakınları, gaziler, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Tören öncesi okul müdürü Çağdaş Çeliköz Atatürk ve Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu köşesi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha sonra konuşan “Anadolu Kartalları” ve “Nefes” filminin senaristi Hakan Evrensel ise kendisinin de bir asker çocuğu olduğunu söyledi. Harp Okulu eğitiminin ardından Kayseri Komando Tugayı emrinde Güneydoğu’da terörle mücadele harekatına katıldığını anlatan Evrensel, 1994 yılında silahı bırakıp eline kalemi aldığını söyledi.

Evrensel’in konuşması sırasında alanda bulunan anne ve babası ise gözyaşlarını tutamadı.

Törende konuşan Sayın Hakan Evrensel, “Kıbrıs, sadece Anadolumuzun Akdeniz’deki doğal bir uzantısı değil, yüzyıllardır Türklerin ve Rumların genelde barış içinde yaşadığı bir ada olmuştu. Ancak Yunanistan’daki askeri yönetimi de arkasına alan bazı ırkçı askerler, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için, Türklere karşı katliamlara giriştiler. Köylerdeki, kasabalardaki masum insanları sırf Türk oldukları için topluca öldürdüler. Ve sonunda, Türkiye’nin yıllarca bitmek bilmeyen uyarılarını ciddiye almayan bu Rum ve Yunan askerleri, bundan 43 yıl önce, 20 Temmuz 1974’te, Mehmet Akif Ersoy’un şu dizelerini hatırlamak zorunda kaldı;

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

İşte Albay Karaoğlanoğlu, Türk soydaşlarımızın hayatını kurtarmak, onların acılarını dindirmek amacıyla komutan olarak Kıbrıs adasına gitti” diyerek sözlerine devam etti.

Kıbrıs Gazisi, Milas Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Sarban, konuşmasında vatan için canını seve seve feda eden şehitlere rahmet dileyerek, gerektiğinde kendilerinin de her koşulda seve seve canlarını vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Okulun folklor ekibinin gösterisinin ardından konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, 41 yıl önce Türk askerinin barış için Kıbrıs’a çıkarma yaptığını belirtti. Vali Çiçek, “Askerimiz 41 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatını başlatarak Kıbrıs’taki soydaşlarımızın canını, malını ve güvenliğini güvence altına aldı. Biz barış için gittik. Ama birileri siz barışamazsınız diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan bugüne kadar bu vatan için, bu millet için, bu bayrak için ve bağımsızlığımız için şehit veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Tek millet olarak bir olacağız, diri olacağız. Bizim beş tane emanetimiz var. Emanet bizim için önemlidir. Yani Türk milleti için önemlidir. Biz bu beş emaneti kendimiz gibi, canımız gibi, malımız gibi koruruz. 1974 yılında Kıbrıs’a barış için ilk çıkarma yapan askerlerimizin başındaki şehit komutanımız Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun emaneti de bizim için çok önemli. Bu emanetin de gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için yapılan çalışmada emeği geçenleri teşekkür ediyorum. Bu okullarda okuyan öğrencilerimizin bu değerleri bilmesinde yarar var. Bunun yanında 15 Temmuz gibi bir hain darbe girişimi oldu. Bu milletin parası ile alınan tank ile top ile uçak ile silah ile kendi milletini yok etmeye çalışan bu hainlerin de ne olduğunun bu okullarımızda öğrencilerimize anlatılması gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından yenilenen Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu ve Atatürk Köşesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Kısa tiyatro gösterisi izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Muğla İl Jandarma Komutanlığı’nın bu duyarlı davranışından dolayı Vali Amir Çiçek, Albay Yavuz Özfidan’a özellikle teşekkür etti.

Eser Ürküt

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar