Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Veda Hutbesine devam
Bu yazı  134 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Ey müminler, size bıraktığım emanete sıkıca sarılınız, ona sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız, o emanet yüce Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim‘dir.

Ey insanlar kendinize eziyet etmeyiniz, kendinizin de üzerinizde hakkınız vardır. Ey ahali hepimiz Adem ile Havva’dan yaratıldık, Adem ise topraktan, Allah katında en kıymetli olanınız en çok iteat edeninizdir.

Ey inanlar yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz, vazifeni ifa ettin diye şehadet ederiz; Bunun üzerine peygamber efendimiz şehadet parmağını gökyüzüne kaldırıp sonra da cemaat üzerine çevirerek üç sefer şait ol yarab diye buyurdular.

Peygamber efendimiz; Ben Abdullah oğlu Muhammed’im. Mekke’liyim, benden sonra nebi yoktur. Ölümüm bana haber verildi. Dünyadan ve sizlerden ayrılma vakti geldi, Allah’ıma kavuşacağım için seviniyor, ümmetimden ayrılacağım için üzülüyorum.

Ey ahali, vasiyetimi dinleyiniz, ezberleyiniz, saklayınız, burada olanlarınız olmayanlarınıza bildirsin. Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim‘de sizlere helal ve haramı bildirdi, artık siz onun helalini helal, haramını haram biliniz ve onun hükümlerini yerine getiriniz.

Sizleri Allah’ın nimetlerinden uzaklaştıran cehennem azabına yaklaştıran kötü ve şehvet duygularından nefsinizi uzak tutun.

Ey ahali, dinimizde size verilen emanetleriniz için Allah’tan korkunuz, onlara kendi yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydiriniz zira onlar da sizin gibi et ve kandandırlar. Onlara zulüm edenlerin kıyamet gününde hasmı ben, hakimi yüce Allah’dır.

Ey ahali sizleri idare eden hayırlı kişilere o bir siyahi de olsa itaat ediniz hayırlı olduğu müddetçe asi olmayınız ey ahali abdestinizi alıp beş vakit namazınızı kılınız mallarınızın zekatını veriniz ve bilmiş olun ki, zekatını vermeyen kişilerin namazı da yok demektir.

Ey ahali serveti olan mal mülk sahibi olanlara haccı farz kılmıştır. Ey ahali dilinizi koruyunuz alçak gönüllü ve yüksek himmetli olunuz, birbiriniz hakkında kötü söz ve de gıybet yapmayınız, eğer aksi olursa herkes helak olursunuz.

Ey ahali her kim iyi bir iş yaparsa bunun sevabı kendine, her kim ise kötü bir iş yaparsa günahı da kendisine aittir. Yani herkes kendi yaptığını çeker, yoksa yüce rabbim kullarına eziyet etmez.

Ben haberimi aldım, Rabbime gidiyorum. Dininizi ve emanetinizi Allah’a ısmarladım. Ey ma’şeri ashabım ve cemaat-i ümmetim! “Esselamü aleykum ve rahmetullah ve berekatüh diyerek” buyurmuşlardır.

Bütün insanlığa hitab olan bu hutbenin içeriği ile amel ettiğimiz gün dünya beklediği huzura kavuşmuş olacaktır. Allah kulu, Mahmut Taylan Tüfek.

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Sayın Ekrem Örsoğlu'nun yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Sayın Melahat Erten TEKEŞİN'in yazıları 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren sitelerimizde yayınlanmayacak olup kamuoyuna ve takipçilerine saygıyla duyrulur...

 

ADİM Grubu, Eser Ürküt

 

NOT: Yazarın yayınlanmış tüm yazıları sitelerimizden kaldırılmıştır.

 

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

 

Ege Haberleri