Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Veda Hutbesine devam
Bu yazı  119 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Ey müminler, size bıraktığım emanete sıkıca sarılınız, ona sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız, o emanet yüce Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim‘dir.

Ey insanlar kendinize eziyet etmeyiniz, kendinizin de üzerinizde hakkınız vardır. Ey ahali hepimiz Adem ile Havva’dan yaratıldık, Adem ise topraktan, Allah katında en kıymetli olanınız en çok iteat edeninizdir.

Ey inanlar yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz, vazifeni ifa ettin diye şehadet ederiz; Bunun üzerine peygamber efendimiz şehadet parmağını gökyüzüne kaldırıp sonra da cemaat üzerine çevirerek üç sefer şait ol yarab diye buyurdular.

Peygamber efendimiz; Ben Abdullah oğlu Muhammed’im. Mekke’liyim, benden sonra nebi yoktur. Ölümüm bana haber verildi. Dünyadan ve sizlerden ayrılma vakti geldi, Allah’ıma kavuşacağım için seviniyor, ümmetimden ayrılacağım için üzülüyorum.

Ey ahali, vasiyetimi dinleyiniz, ezberleyiniz, saklayınız, burada olanlarınız olmayanlarınıza bildirsin. Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim‘de sizlere helal ve haramı bildirdi, artık siz onun helalini helal, haramını haram biliniz ve onun hükümlerini yerine getiriniz.

Sizleri Allah’ın nimetlerinden uzaklaştıran cehennem azabına yaklaştıran kötü ve şehvet duygularından nefsinizi uzak tutun.

Ey ahali, dinimizde size verilen emanetleriniz için Allah’tan korkunuz, onlara kendi yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydiriniz zira onlar da sizin gibi et ve kandandırlar. Onlara zulüm edenlerin kıyamet gününde hasmı ben, hakimi yüce Allah’dır.

Ey ahali sizleri idare eden hayırlı kişilere o bir siyahi de olsa itaat ediniz hayırlı olduğu müddetçe asi olmayınız ey ahali abdestinizi alıp beş vakit namazınızı kılınız mallarınızın zekatını veriniz ve bilmiş olun ki, zekatını vermeyen kişilerin namazı da yok demektir.

Ey ahali serveti olan mal mülk sahibi olanlara haccı farz kılmıştır. Ey ahali dilinizi koruyunuz alçak gönüllü ve yüksek himmetli olunuz, birbiriniz hakkında kötü söz ve de gıybet yapmayınız, eğer aksi olursa herkes helak olursunuz.

Ey ahali her kim iyi bir iş yaparsa bunun sevabı kendine, her kim ise kötü bir iş yaparsa günahı da kendisine aittir. Yani herkes kendi yaptığını çeker, yoksa yüce rabbim kullarına eziyet etmez.

Ben haberimi aldım, Rabbime gidiyorum. Dininizi ve emanetinizi Allah’a ısmarladım. Ey ma’şeri ashabım ve cemaat-i ümmetim! “Esselamü aleykum ve rahmetullah ve berekatüh diyerek” buyurmuşlardır.

Bütün insanlığa hitab olan bu hutbenin içeriği ile amel ettiğimiz gün dünya beklediği huzura kavuşmuş olacaktır. Allah kulu, Mahmut Taylan Tüfek.

Bu yazı için bir yorum yap..*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

01 Ekim 2019

Kültür seviyeleri birbirlerinden farklı iki ailenin bir piknikte yollarının kesişmesinin eğlenceli hikayesi sizi ç... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

25 Kasım 2019

“Çocuk yaşta kaybetmiştim annemi” diye söze başlamıştı Ali, hikayesini dinliyoruz: “Annemin sıcak kucağından, kade... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

06 Kasım 2019

Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894'de başlanmış ve 1903 yılında tamam... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

01 Aralık 2019

Evet yanlış duymadınız, proje çocuk! Kendi hayallerini, istek ve arzularını yerine getiremeyen anne babalar, bu is... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

26 Kasım 2019

İstesek de istemesek de kendimizi öyle bir yaşamın içerisinde bulduk ki, artık günlük yaşananların takibinde bile ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar