Logo
Dark Light
Bumerang - Yazarkafe
Avrupa Parlamentosu raporu kabul edildi..
Bu yazı  59 kere görüntülenmiş olup, YAZARın kendi görüşlerini ifade eder...

Türk askeri Kıbrıs`tan çekilsin” talebinin bulunduğu Avrupa Parlamentosu raporu kabul edildi. Raporda Balyoz Eylem Planı`na da değinildi.Avrupa Parlamentosu(AP) genel kurulu, Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye karar taslağını büyük oy farkıyla kabul etti.

Raportör Oomen-Ruijten`in bizzat sunduğu değişiklik önergesini son dakikada çekmesiyle, Türkiye aleyhine ağır ifadeler içeren Kıbrıs paragrafı belgede aynen korundu.

Belgede, Kıbrıs`taki müzakerelere katkı için Türkiye`den “adadaki askerlerini derhal çekmeye başlaması, KKTC`ye yerleşen Türk vatandaşları sorununu çözmesi ve kapalı Maraş bölgesini Rumlara açması” istendi.

Kabul edilen bir değişiklik önergesiyle Kıbrıs`ta BM gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakerelerini aktif olarak desteklemesi için Türkiye`ye yapılan çağrı, ilgili tüm tarafları kapsayacak şekilde genişletildi.

AP Türkiye Raportörü Oomen-Ruijten`in de katıldığı değişiklik önergesiyle, “Balyoz Darbe Planı” da belgeye dahil edildi.

Bağlayıcı nitelik taşımasa da yenilenen AP`nin ilk Türkiye kararı olması açısından önem arz eden belgede, “AP`nin Ergenekon suç ağının ve Balyoz Planının iddia edilen boyutlarından endişe ettiği” belirtilerek, bu davanın “Türkiye`de demokratik kurumların işleyişine ve hukukun üstünlüğüne güveni artırma fırsatı sunduğu” ifade edildi.

“Türkiye`nin kapsamlı bir anayasa reformuna hayati ihtiyaç duyduğu” kaydedilen kararda, insan haklarını ve temel özgürlükleri güçlendirecek yeni bir anayasa için hükümetin ara verdiği çalışmalara devam etmesi, muhalefet, sivil toplum ve tüm azınlıkların bu sürece katılması istendi.

DTP`nin kapatılmasından ve parti üyelerine yönelik son tutuklamalardan “üzüntü” duyulduğu belirtilen belgede, Türkiye`de siyasi partilerin kapatılmasını düzenleyen yasaların Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonunun önerileriyle uyumlu hale getirilmesi çağrısı yapıldı.

Kararda, “Yargının vakit geçirilmeden kapsamlı reforma tabi tutulması, Türkiye`nin modernleşme sürecinin başarısında hayati önem taşımaktadır” denilerek, hükümetin hazırladığı yargı reformu stratejisinin vakit geçirilmeden uygulanması talep edildi.

Belgede, “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun(HSYK) temsil gücünü, objektifliğini, tarafsızlığını ve şeffaflığını güvence altına alacak şekilde yeniden yapılandırılması” istendi.

Anayasa Mahkemesinin askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etmesinden “derin üzüntü” duyulduğu belirtilen belgede, bu kararın “Türkiye`de reform çabalarına ciddi darbe vurduğu” görüşüne yer verildi.

“Ordunun siyasete ve dış politikaya müdahaleye devam ettiği” savunulan belgede, bu durumdan “endişe” duyulduğu, “demokratik bir toplumda ordunun bütünüyle sivillerin kontrolü altında bulunması gerektiği” kaydedildi.

Belgede, Türkiye`deki terör eylemleri kınanan PKK`nın, “silahlarını bırakarak ve şiddeti sona erdirerek hükümetin siyasi inisiyatifine cevap vermesi” istendi.

Türkiye`de basın özgürlüğünün kısıtlandığı görüşünden hareketle, bundan endişe duyulduğu belirtilen belgede, örnek olarak “Ergenekon soruşturması” ile ilgili yapılan haberlere karşı açılan davalar, internet sitelerine erişimin sık sık yasaklanması ve bir medya grubuna verilen “emsalsiz ceza” gösterildi.

AP Türkiye kararında, “Basın özgürlüğünün çoğulcu bir toplumda önemli bir siyasi kültür göstergesi olduğu vurgulanır. Medya ve ticari çıkarlar arasındaki sağlıksız bağlantı ışığında yeni bir basın kanunu kabul edilmesi önerilir” denildi.

AA

Bu yazı için bir yorum yap..Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*


        

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Yazı ve yorumlar hiçbir şekilde sitemizin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Bunlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                

Eser Ürküt   Eser ÜRKÜT   eser@egehaberleri.net

 

14 Haziran 2020

“Kedi beslemek günahtır, abdest bozar” diyenlerin yazıyı mutlaka okumasını isterim. Ayrıca Allah’ın yarattığı hiçb... devamı

Melahat Erten Tekeşin

 

 

  Melahat Erten TEKEŞİN   melahattekesin@gmail.com

 

01 Haziran 2020

Sanırım coronavirüs, bizi duruma alıştırıyor. Bugün, dördüncü serbest dolaşma günümüz. Bugün de biz, atmış beş yaş... devamı

Ekrem Örsoğlu

 

 

  Ekrem ÖRSOĞLU   zeus@egehaberleri.net

 

22 Haziran 2020

Sezon finali yazım 11 Mart 2020 tarihiyle kendimizi o öldürücü salgının içerisinde bulduk, pandemi süreci halen... devamı

Zeren Dağdeviren

 

 

  Zeren DAĞDEVİREN   zeren@egehaberleri.net

 

19 Haziran 2020

Yıl 2014, Bodrum Bitez'de, büyük bir mandalina bahçesinde, doğaya zarar vermeden yerleştirilmiş masalar, ağaçlara ... devamı

Hüseyin Bora Çelik

 

 

  Hüseyin Bora ÇELİK   hboracelik@gmail.com

 

05 Mayıs 2020

Toprağa sımsıkı sarılan çiçeğin küskün sevgiliye doğru olan yolculuğu (4, son) Sanatçıların, Duvarların ve Aşk’... devamı

Merve Küçük

 

 

  Merve KÜÇÜK   mrv.kck1323@gmail.com

 

20 Mayıs 2020

İnsanın duyguları dalgalara benziyor. Bazı olaylarda o kadar sakin ki, bazı olaylar da kayaları delen, parçalayan ... devamı

Mahmut Taylan Tüfek

 

 

  Mahmut Taylan TÜFEK   mtaylan.tufek@gmail.com

 

18 Nisan 2018

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar tanıyoruz bunu bilmeden onun hakkında yapılan konuşmalar doğru değildir. Benc... devamı

Süleyman Türkoğlu

 

 

  Süleyman TÜRKOĞLU   suleymanturkoglu333@gmail.com

 

23 Mayıs 2018

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo ... devamı

 

Ege Haberleri

Son Yorumlar